Polsko se chce zbavit podílu v národních aerolinkách LOT

Varšava - Polská vláda chce změnit předpis, podle kterého musí mít stát v národní letecké společnosti LOT podíl nejméně 51 procent. Změna pravidel předchází plánované primární nabídce akcií problémových aerolinek.

„O projektu již jednali ministři. Do parlamentu by měl jít na počátku podzimu,“ citoval polský tisk mluvčího ministerstva státního pokladu Macieje Wewióra. Stát nyní vlastní 68 procent akcií aerolinek LOT.

Na počátku března ministr Aleksander Grad řekl agentuře Reuters, že vláda si pospíší se změnami zákona kvůli plánované primární nabídce akcií. Ta by se měla uskutečnit do konce února 2009. Primární nabídka bude zahrnovat emisi nových akcií a také prodej části z 25 procent akcií, které drží konkurzní správce majetku zkrachovalých aerolinek Swissair. Švýcarské aerolinky získaly podíl v LOT při neúspěšné privatizaci v roce 1999.

V prvním čtvrtletí letošního roku LOT prohloubil ztrátu na 101 milionů zlotých (723,5 milionu Kč) z loňských 44,6 milionu PLN. LOT čelí rostoucí konkurenci nízkonákladových aerolinek, jako Ryanair a Wizz Air, a stejně jako další letecké společnosti se potýká s rostoucími náklady na pohonné hmoty.