Dopravci opět uspěli, dostanou slevy na mýtném

Praha - Dopravci podobně jako minulý týden při jednání s premiérem Mirkem Topolánkem uspěli i dnes při schůzce s představiteli ministerstva dopravy. Zástupci sdružení dopravců ČESMAD Bohemia se s náměstkem ministra dopravy Jiřím Hodačem dohodli na tom, že získají možnost využít slev na mýtném.

Podle ministerstva dopravy zbývá dořešit jen legislativní realizaci slev, dopravci mají do pátku předložit návrh jednotlivých slev podle typů aut. Normám Evropské unie novinka údajně nijak neodporuje, a to i přesto, že po zavedení slev zaplatí čeští dopravci na mýtném výrazně méně než jejich zahraniční kolegové.

„Půjde o pásmové slevy. Od tisíce do 5 tisíc kilometrů bude nějaká sleva, a pak to půjde dál třeba až nad 50 tisíc kilometrů měsíčně,“ uvedl příklad možného fungování slev Hodač. Slevový systém bude podle něj primárně určen českým dopravcům, participovat na něm možná ale budou moci i ti zahraniční. Řidiči osobních aut přitom podle ministerstva na slevy kamionům doplácet nemají.

Zavedení slev na mýtném bylo jedním z požadavků, se kterým šli dopravci na jednání s Topolánkem, které proběhlo minulé úterý. Inspirovali se přitom praxí zavedenou ve Francii či v Itálii, kde přepravci dostávají ze zaplaceného mýtného roční množstevní bonus.

Kromě slev na mýtném požadovali dopravci také to, aby vláda již dále nerozšiřovala zákaz pátečních jízd kamionů, což jim Topolánek i přes kritiku Strany zelených přislíbil. O dalších požadavcích, ke kterým patří stanovení termínu pro zavedení eura a snížení spotřební daně a daně z přidané hodnoty na naftu, chce premiér po vypracování potřebných analýz ještě jednat. Na společné schůzce s dopravci, ministry dopravy a životního prostředí se Topolánek sejde na konci prázdnin.