Vláda schválila dohodu státu se společností ArcelorMittal

Praha - Vláda na dnešním zasedání schválila memorandum o porozumění mezi Českou republikou a společností ArcelorMittal, které ukončuje všechny vzájemné spory. Ocelářský gigant podle dohody stáhne žaloby, ve kterých po státu požadoval 26 miliard korun, a Česko mu odprodá jedenáctiprocentní podíl ve firmě ArcelorMittal Ostrava

Česko získá za akcie 6,8 miliardy korun. Nyní ArcelorMittal drží v největší české hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava přes 71 procent. Podepsáním smluv, které budou z memoranda vycházet, byl vládou pověřen ministr financí Miroslav Kalousek. Ten dosaženou dohodu považuje za velkorysou a pro stát výhodnou.

Spor ocelářské firmy a českého státu začal v roce 2005. Mittal tehdy žaloval Česko za to, že byl vyloučen z privatizace železáren Vítkovice Steel. Ty se nyní přejmenovaly na Evraz Vítkovice Steel a ovládá je ruský kapitál. Obě strany během sporu naznačily, že začnou pracovat na smíru.

V březnu Česká republika vyhrála se skupinou ArcelorMittal jinou arbitráž, která se vedla u tribunálu v Paříži. ArcelorMittal požadoval po ČR zaplacení 5,79 miliardy korun za 14 procent akcií bývalé Nové Huti, které nezískal.

Česká republika tak tehdy zažehnala hrozbu, že by musela platit až 11,6 miliardy korun. O stejnou částku jako ArcelorMittal se totiž kvůli akciím Nové Huti u arbitráže soudila také společnost Petrcíle, která v lednu rovněž neuspěla. Zároveň ovšem tehdy byla ČR uložena povinnost odprodat akcie společnosti Petrcíle za 850 milionů korun.

ArcelorMittal je největším světovým výrobcem oceli. Skupina vznikla v roce 2006, kdy indická Mittal Steel získala povolení k převzetí evropské skupiny Arcelor. Kombinací dvou největších oceláren na světě vznikl gigant, který má na celosvětové produkci ocele podíl deset procent. Od svého vzniku zahájil vlnu investic a akvizic v rozvojových zemích, jako Senegal, Libérie, Indie a Rusko. Majitelem společnosti je Lakšmí Mittal.