USA plánují novou pomoc trhu s bydlením

Washington - Americká sněmovna reprezentantů schválila plán na podporu tamního trhu s bydlením. Vláda tak chce pomoci majitelům nemovitostí, kteří kvůli krizi nejsou schopní splácet své hypotéky. Teď by se mohli dostat k levnějším půjčkám. Zákon prošel dolní komorou krátce poté, co prezident Bush oznámil, že ho nebude vetovat. Kritici však poukazují na to, že plán přijde Američany na miliardy dolarů.

Zákon počítá s nedávno přijatým plánem na záchranu dvou hypotečních agentur Freddie Mac a Fannie Mae, které se kvůli krizi dostaly do obrovských potíží. Rozpočtový výbor Kongresu v úterý odhadl, že záchrana obou agentur by mohla daňové poplatníky stát až 25 miliard dolarů (téměř 380 miliard korun).

„Zákon sníží počet zabavených zastavených domů. Pro tisíce amerických rodin je to to nejdůležitější. Reformuje také omezení vládou financovaných společností. A stabilizuje je,“ zdůraznil demokratický senátor Christopher Dodd.

Přijatý plán představuje dlouho očekávanou vzpruhu americkému trhu s nemovitostmi, který je na tom nejhůř od velké hospodářské krize ze třicátých let minulého století. Plán nyní musí schválit Senát a podepsat prezident George Bush. Ten měl s jeho schvalováním problémy. Vadilo mu poskytnutí 3,9 miliardy dolarů místním komunitám na vykoupení a opravy domů zabavených majitelům kvůli nesplácení hypoték. Toto opatření by podle něj pomohlo bankéřům a věřitelům, ale ne majitelům domů, kteří se dostali do potíží. Svou hrozbu, že bude plán vetovat, Bush ve středu v noci stáhnul.