Další „liberalizační rande“ WTO bude zřejmě už na podzim

Ženeva - Úterní krach jednání nad uvolněním bariér světového obchodu a následný rozjezd delegátů Světové obchodní organizace (WTO) do svých domovů doposud nedával tušit budoucnost dialogu, který spolu vedou rozvinuté versus rozvojové země už sedm let. Zástupci zúčastněných zemí projevovali v rozhovorech frustraci a skoro nemožnost brzkého uzavření takzvaného katarského kola. Spekulovali nad delší prodlevou z důvodů generační obměny politických garnitur v "důležitých" zemích. Jen ti nejzarytější optimisté a především úředníci WTO spěchali s podzimní schůzkou. Ta se ale dnes po vyjádření nejmenovaného vysoce postaveného účastníka jednání citovaného agenturou Reuters zdá skoro jistá.

„Nikdo neháže ručník do ringu, to co je teď na stole je pořád hodně atraktivní pro všechny. Až zchladnou hlavy, vrátíme se ke stolu,“ prohlásil den po ukončení ženevského zasedání generální ředitel WTO Pascal Lamy. Ten se v minulosti nevzdával nikdy a ve volném čase aktivně závodící maratónec dokázal delegáty WTO dusit mezi zdmi kamenného domu na břehu Ženevského jezera deset dnů. K Lamymu se přidal i mluvčí WTO Keith Rockwell. „Září je první a pravděpodobný termín dalšího setkání,“ uvedl.

Hovory na bilaterální bázi mohou ale pokračovat. Například už v srpnu si Lamy naplánoval cestu do Indie, kde by se o návrzích dohody mělo hovořit. Indie je obviňována za nejmenší vůli ke kompromisům a je brána jako hlavní viník pokračování na dohodě o uvolnění světového trhu. Nemenší vina je přisuzována Spojeným státům.