Citigroup měla podvádět a ničit dokumenty, a není v tom sama

New York - Jedna z největších bank světa, americká Citigroup, čelí podezření z nekalého chování vůči zákazníkům. Navíc prý ničila kompromitující dokumenty. A pod zvýšeným dohledem regulátorů trhu není sama. Podobně nervózní z aktivity úřadů jsou v Bank of America, Merrill Lynch, Wachovia nebo UBS.

Šéf newyorského úřadu pro ochranu investorů David Markowitz bance Citigroup zaslal dopis, ve kterém ji viní z opakovaného podvodu. Banka podle něj klamně informovala zákazníky, že cenné papíry s periodicky stanovovaným úrokem jsou bezpečnou a likvidní investicí, která je srovnatelná s hotovostí.

Citigroup navíc podle Markowitze zničila zvukové nahrávky telefonních rozhovorů o těchto cenných papírech, které si od ní vyžádaly úřady. Banka uvedla, že její běžnou praxí je přehrávání starších nahrávek novými a že vyžádané záznamy byly přehrány nedopatřením. „Toto nedopatření jsme regulačním úřadům ohlásili a plně s nimi spolupracujeme ve všech aspektech vyšetřování,“ uvedla firma.

Generální prokurátor státu New York Andrew Cuomo plánuje obžalovat největší americkou banku Citigroup z podvodů při prodeji některých cenných papírů a ze zničení důležitých dokumentů.

Regulační úřady ve Spojených státech nyní vyšetřují praktiky při prodeji cenných papírů s periodicky stanovovaným úrokem i v dalších finančních společnostech včetně Bank of America, Merrill Lynch a Wachovia. Stát New York již v červnu kvůli těmto cenným papírům zažaloval švýcarskou banku UBS.