Zimbabwe škrtá nuly na bankovkách a zakazuje export, skutečné problémy ale neřeší

Praha - Inflace na úrovni 2 miliony 200 tisíc procent (20 milionů neoficiálně), desetimiliardová bankovka, následný návrat mincí do oběhu, poté co centrální banka škrtla deset nul, změna cen dvakrát denně, splatnost faktur do 4 hodin, denní limit na výběr z banky v hodnotě ceny jízdenky na autobus po hlavním městě, to je Zimbabwe před, respektive po měnové reformě. O aktuální atmosféře v jihoafrické zemi si povídali hosté Ekonomiky ČT24, ekonom a bývalý velvyslanec české republiky v Zimbabwe.

„Banka škrtla deset nul, fakticky se ale nezměnilo nic,“ domnívá se Petr Zajíc z Pioneer Investments. Donutila ji k tomu rekordní inflace. „Musíme si ještě říct, že inflace vyšší než 2 miliony procent je oficiálním údajem centrální banky. Místní komerční banky hovoří o inflaci 10 až 20 milionů procent,“ upozornil Zajíc.

Zimbabwská ekonomika klesá deset let po sobě. „Zimbabwe byla až do roku 2001 zemědělsky exportní země, dnes je závislá na dovozu potravin,“ zamyslel se Petr Zajíc z Pioneer Investments. „Ostatně dnes začal platit zákaz exportu důležitých plodin,“ připomněl. V krizi není jen zimbabwský dolar ale i celý ekonomický i politický systém v zemi.

Vina je dávána nedemokratické politice letitého prezidenta Roberta Mugabeho. Bezprostředně poté, co sáhl k pozemkovým reformám ve prospěch domorodých farmářů, na úkor především britských přistěhovalců, se zemi přestalo dařit. Přesto Mugabe dříve nebyl takový zpátečník. „Mugabe nebyl jen špatný vládce, země pod jeho vedením fungovala dobře, úspěšně implikoval reformy a doporučení světové banky v devadesátých letech,“ připomenul bývalý velvyslanec v Zimbabwe Jaroslav Olša. Jenže nechal se semlýt vrcholnou politikou. „Dnes ve svých šestaosmdesáti letech s mladou ženou a malými dětmi je ochoten vyměnit osud své země za své vlastní blaho,“ myslí si Olša. „Musí vědět, že jeho politika není dobrá,“ dodal.

Sám Mugabe viní Velkou Británii. „Ten problém, který lze britskému poručnictví i připsat, je ale nesrovnatelný s tím, co páchá Mugabe svou politikou znárodňování a strachu,“ porovnal Olša.