Internet: Nejprve nástěnka vědců, pak globální komunikační síť

Ženeva/Londýn – Internet, „celosvětová pavučina“ či World Wide Web (WWW), se stal pro miliony lidí studnicí informací, zdrojem zábavy či obživy a statisícům lidí pomohl vydělat pohádkové bohatství. Přitom otec internetu, britský počítačový odborník Tim Berners-Lee, dal svou technologii světu zadarmo, bez jakýchkoliv licenčních poplatků. Původně síť vznikla jako jakási veřejná nástěnka pro vědce, ale postupně se stala interaktivním prostorem takřka neomezených možností.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Peter Horváth

První webová stránka na světě info.cern.ch byla zprovozněna 6. srpna 1991. Její prohlížeč napsal a zprovoznil britský fyzik Berners-Lee, který tak odstartoval nový fenomén – internet. „Mělo to být seriózní médium, (…) místo pro spolupráci, komunikaci a sdílení informací,“ vysvětlil konzervativní Angličan záměr svého konceptu. 

Na webové stránce info.cern.ch Berners-Lee, který tehdy pracoval pro Evropskou organizaci pro jaderný výzkum (CERN) se sídlem v Ženevě, seznámil kolegy s možnostmi nového systému a na stránku začal dávat i odkazy na stránky svých kolegů, takže vytvořil i první webový katalog. 

Tim Berners-Lee
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Martial Trezzini

„Když jsem WWW vytvářel, všechny potřebné kousky už existovaly. Nápad s hypertextovým propojením dokumentů měl už Vannevar Bush a Ted Nelson v roce 1945, resp. 1963, Paul Mockapetris vymyslel systém adresných domén a Vint Cerf komunikační přenosový protokol. Jen jsem všechny nápady spojil,“ říká skromně Berners-Lee. Ovšem jen „všechno spojit“ nestačilo. 

Berners-Lee vymyslel programovací jazyk HTML umožňující formátování textu včetně vkládání odkazů na jiné dokumenty, a přenosový hypertextový protokol (HTTP). Je též autorem prvního webového prohlížeče, tedy programu umožňujícího propojené dokumenty prohlížet a pohodlně přeskakovat v síti (surfovat). Jeho prohlížeč se původně jmenoval WorldWideWeb, později byl přejmenován na Nexus. 

V dnešní době představuje formát textů pověšených na síti propojený hypertextovými odkazy jeden z nejpoužívanějších prostředků komunikace. V roce 1989 bylo ke světové síti připojeno jen 160 tisíc počítačů. Internet tenkrát rozhodně nevypadal, že by ovládl svět masové komunikace. Jeho vliv ale začal brzy sílit. V roce 2001 měl internet už 100 milionů uživatelů. V současnosti je k síti připojeno několik stovek milionů lidí. Webových stránek je dnes přes několik miliard.