Zaměstnanecký pracovní poměr
V České republice existují v zásadě dvě možnosti, jak si legálně zajišťovat živobytí. Nejčastější z nich je navázání pracovního poměru. V tomto případě může zaměstnanec dostat dva typy smluv - na dobu neurčitou (s možností zkušební doby) a na dobu určitou. O smlouvu na dobu určitou musí písemně požádat zaměstnavatele a nelze se stejným zaměstnavatelem neomezeně opakovat (paragraf 39 Zákoníku práce). V obou případech odvádí zaměstnavatel za pracovníka zálohu na daň z příjmu i zdravotní a sociální pojištění.
Jak začít podnikat?
Druhou možností, jak si zajistit obživu, je vzít svůj osud do vlastních rukou a stát se osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), tedy podnikatelem. V tomto případě by občan měl navštívit svůj místně příslušný (není podmínkou) Živnostenský úřad. Ten funguje jako tzv. centrální registrační místo.
Pracovník úřadu pomůže zájemci o zahájení podnikatelské činnosti vyplnit Jednotný registrační formulář, kterým novopečený podnikatel splní svou registrační povinnost nejen ve vztahu k Živnostenskému úřadu, ale i ve vztahu k finančnímu úřadu, sociální správě, zdravotní pojišťovně či úřadu práce. Vstoupí tím rovněž do systému podnikání a získá za správní poplatek 1 000 korun výpis ze živnostenského rejstříku (dříve živnostenský list). Nemusí se již dokládat bezdlužnost ani výpis z rejstříku trestů. To si zajistí úřad sám.
Povinnosti osob samostatně výdělečně činných
Na rozdíl od zaměstnanců, za které řadu úkonů obstarává jejich zaměstnavatel, mají podnikatelé množství zákonem stanovených povinností:
- Vedení daňové evidence za svou podnikatelskou činnost (dříve jednoduché účetnictví, ale máte možnost zvolit účetnictví místo daňové evidence)
- Podání daňového přiznání kdani zpříjmu fyzických osob za uplynulé zdaňovací období (pravděpodobně za kalendářní rok)
- Placení zálohy na sociální a zdravotní pojištění alespoň v minimální výši (1596 korun důchodové + zaměstnanost, zdravotní 1 456 korun, 238 korun nemocenské - nepovinně)
- Do 1 měsíce po podání daňového přiznání podat formulář Přehled o příjmech a výdajích OSVČ na svou zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení
- Vpřípadě registrace jako plátce DPH podávání daňového přiznání kdani zpřidané hodnoty (pravděpodobně čtvrtletně) a vedení evidence daňových dokladů pro potřeby přiznání k DPH