Brzdící ekonomika zbrzdí i platy

Praha - Zpomalující ekonomika si vybere svou daň v pomalejším růstu mezd a pozvolnému zvyšování nezaměstnanosti. Česká národní banka na to upozornila ve své inflační zprávě. Průměrná nominální mzda tak letos poroste zhruba devítiprocentním tempem, v roce 2009 se pak její růst sníží pod sedm procent.

Tlaky na zpomalení zvyšování platů budou podle zprávy plynout zejména z poklesu ziskovosti výrobců při výrazném zhodnocení koruny a současné úrovni nákladů práce.

Česká měna by měla podle prognózy nejprve v letošním třetím čtvrtletí oslabit, a tím zčásti korigovat své předchozí prudké posílení. Přispěje k tomu mimo jiné prohlubující se rozdíl v úrocích v ČR a v zemích eurozóny. Poté prý bude koruna opět zvolna posilovat. Pomalejší růst platů bude mít nicméně i příznivé dopady. Vysoké mzdy totiž nebudou tlačit na další růst inflace. Firmy, kterým se zhoršila finanční situace, nebudou podle ČNB schopny přistoupit na požadavky zaměstnanců. Centrální banka také upozorňuje, že ačkoliv je současná ziskovost podniků lepší než v letech 2002 a 2003, z údajů o finančním hospodaření podniků vyplývá, že došlo k prudkému propadu jejich likvidity. To potvrzují také data o vývoji úvěrů, kde významně narostly provozní úvěry, zatímco investiční úvěry poklesly.

ČNB očekává letos i napřesrok pomalejší růst ekonomiky. Ve své nové prognóze snížila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu na 4,1 procenta z předchozích 4,7 procenta. Příští rok by ekonomika měla růst tempem 3,6 procenta. Původně centrální banka odhadovala čtyři procenta.