„Ve střednědobém výhledu by se měl nízký růst produktivity postarat o otupění růstu inflace, takže nízké úrokové sazby dávají pořád smysl,“ uvedl šéf Fedu Ben Bernanke. Dále vyhlásil, že 2procentní základní úroková sazba by měla zůstat v následujících měsících beze změny.
Zároveň první muž centrální banky Spojených států stále nevidí konec a uklidnění krize finančních trhů, posílení dolaru a pád cen ropy byl prý ale velmi dobrý signál pro blízkou budoucnost. Ceny ropy se pohybovaly až u psychologické hranice 150 dolarů za barel, v minulém týdnu klesly až ke 110.
Bernanke hovořil v rámci každoročního sympózia k bankéřům ze 43 zemí světa, světové obavy vyjádřil zejména vůči inflaci, která je způsobena do značné míry růstem cen komodit. Dalším ropným šokům se bude snažit zabránit i spoluprací s vládou na národní úrovni.
Chválila se i ECB
„Stále se nacházíme v období korekce na trhu,“ řekl na každoroční konferenci o měnové politice centrálních bank šéf ECB Jean-Claude Trichet. „Zdá se mi, že to, co se až dosud udělalo, se vzhledem k velmi obtížným okolnostem udělalo dost dobře,“ řekl Trichet. Odpovídal tak na kritickou studii, kterou na sympoziu předložil bývalý činitel britské centrální banky Willem Buiter a která kritizovala kroky, jímž největší centrální banky světa Fed, ECB a Bank of England na otřesy posledního roku reagovaly.