Podle guvernéra ČNB si silná koruna vyžádá u firem svoji daň

Praha - Podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy si vývoj kurzu české koruny vyžádá u domácích firem svoji daň. Jak řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny, dopady se mohou projevit v příštích měsících. Současnou úroveň české měny guvernér odmítl komentovat s tím, že se ke kurzu vyjadřuje pouze ve výjimečných případech.

„Osobně nepochybuji, že vývoj kurzu si vyžádá svoji daň. Pro nejbližší období měly firmy zafixované kontrakty včetně kurzu, takže po mnoho měsíců to nemusí být výrazně vidět, ale v příštích šesti až dvanácti měsících to bude znát,“ uvedl Tůma. „Dojde ke zhoršení vývozu, respektive obchodní bilance, a to přispěje ke zhoršení výkonu ekonomiky jako celku,“ dodal.

Makroekonomická situace by zřejmě mohla dopadnout také na bankovní sektor. „Česká ekonomika prošla vrcholem hospodářského cyklu a zpomaluje. To se samozřejmě dotkne i zisků bank. Tento faktor zpomalení růstu povede k nižším ziskům a příští rok to již bude vidět,“ zmínil Tůma.

V jednotlivých případech společnosti mohou vytvářet opravné položky, které mohou vést k případným ztrátám. Tůma však zdůraznil, že platí, že český bankovní sektor je kapitálově silný a nevidí zde žádné systémové riziko.  

Koruna začala významně posilovat na začátku léta a překonávala rekordy až pod hranici 23 korun za euro. Byla tak jednou z nejrychleji posilujících měn na světě. Na konci července proti silnému kurzu guvernér ČNB slovně intervenoval, následně na počátku srpna centrální banka snížila úrokové sazby. Koruna tak skokově oslabila o desítky haléřů a v současnosti se obchoduje kolem 24,70 korun za euro.

Podle guvernéra lze letos očekávat poměrně tvrdý střet mezi zaměstnavateli a odbory kvůli reálnému poklesu mezd. Firmy jsou pod velkým tlakem, poznamenal Tůma. „Také jsme upozorňovali, že v oblasti mezd vidíme určité riziko. Odbory zatím naštěstí vždy chápaly, že firmy mohou platit jen to, co si mohou dovolit. A v současné době ta situace není růžová,“ uvedl.

V prvním čtvrtletí příštího roku ČNB očekává pokles inflace mezi 3,0 a 3,5 procenta. „Je evidentní, že odezní jednorázové vlivy a inflace bude v lednu o dva až tři procentní body nižší, protože v tom již nebude změna DPH. A zpomalí se také růst regulovaných cen,“ dodal Tůma.