EU chce, aby kamiony platily za poškozování životního prostředí

Paříž - Evropská unie chce dále zpřísnit regulaci kamionové dopravy. Od pondělka jednají ve Francii o úpravě unijní legislativy ministři dopravy jednotlivých členských států. Jejich cílem je promítat například náklady na znečišťování životního prostředí prostřednictvím mýtného přímo do nákladů autodopravců.

Mýtné, které dopravci platí na evropských dálnicích a některých silnicích, dnes pokrývá pouze náklady na údržbu dopravních cest. EU však chce, aby dopravci do budoucna platili také takzvané externí náklady, které kamionová doprava způsobí třeba poškozováním životního prostředí či nadměrnou produkcí hluku. Podle náměstka ministra dopravy Emanuela Šípa má nová regulace sehrát svou roli při rozhodování firem mezi kamionovou a železniční dopravou.

Více zboží po moři a železnici

Evropská unie se dlouhodobě snaží bojovat s nárůstem kamionové dopravy, která je jedním z největších znečišťovatelů. Evropští politici by proto dodávky zboží viděli radši na železnici nebo na moři. Kamiony však u firem stále vítězí nižšími cenami. V Česku dosahuje podíl šetrnější železniční přepravy asi třiceti procent, což je jedna z nejvyšších hodnot v Evropě, zvyšovat se ho však nedaří.

Poslední směrnice EU regulující kamionovou dopravu z roku 2006 připouští zpoplatnění kamionů nad 3,5 tuny. „Zároveň umožňuje využít poplatek za kilometr tak, aby se doprava regulovala. Znamená to například, že lze až o sto procent měnit mýto v určitých časových zónách, což je velmi mocný nástroj regulace dopravy,“ dodává Miroslav Svítek z dopravní fakulty ČVUT.

Čeští zelení chtějí kamionům radši zakazovat jízdu

Česká vláda chce přepravu zboží po silnici omezovat zákazy jízd kamionů. Zřejmě již tento týden bude mít na stole návrh Strany zelených, která prosazuje celoroční zákaz v pátek odpoledne a také celou neděli na všech silnicích. Za to by dopravní firmy mohly dostat slevu na mýtném. Dopravci ho však kategoricky odmítají.

Premiér Mirek Topolánek v pondělí avizoval, že se chce sejít se zástupci autodopravců a probrat s nimi návrh víkendového zákazu jízd kamionů ještě předtím, než půjde do vlády. Dnes platná úprava zakazuje kamionům jízdu během letních prázdnin v pátek od 17 do 21 hodin a v sobotu od 7 do 13. Po celý rok platí pro kamiony zákaz v neděli od 13 do 22 hodin.