Inflace je nad dvojnásobkem inflačního cíle a ekonomika zpomaluje

Praha - Česká vláda se na svém dnešním zasedání mimo jiné zabývala inflací, zprávu o ní ministrům přednesl guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma. Podle červencových statistik se meziroční míra inflace pohybuje okolo 6,9 procenta. Při inflačním cíli ve výši tří procent jde o poměrně výrazné překročení plánovaných hodnot.

Čísla se přitom nemusejí hned tak zlepšit. Ředitel sekce měnové statistiky ČNB Tomáš Holub předpokládá, že v srpnu bude inflace jen nepatrně nižší, a to na úrovni 6,8 procenta.

„Je to situace, jaká tady nebyla za posledních deset let,“ upozorňuje Holub. K nejvýraznější vlně zdražování ovšem již došlo, nyní se pouze projevuje ve statistikách. Podle Jana Havla z VŠE jsou ovšem míry inflace neobvykle vysoké v celém světě.

Ani inflační spirály způsobené tlaky na zvýšení mezd se Havel neobává, je z ní totiž podle něj cesta ven. „Ten, kdo přistoupí na nadsazené požadavky odborářů, zkrachuje, a jsme ze spirály venku,“ říká.

Inflace má klesat. Až na dvě procenta?

To, že inflačním cílem jsou v současnosti tři procenta, není podle Tomáše Holuba tak zásadní. Pro centrální banku je podle něj důležité, jaká bude inflace za 12 až 18 měsíců. Pro rok 2010 je inflační cíl předběžně 2 procenta, ale Jan Havel této hodnotě příliš nevěří.

Guvernér ČNB informoval, že v příštím roce inflace výrazně poklesne, ale ekonomika zároveň výrazně zpomalí. Jakékoli instrukce od vlády nesmí ČNB přijmout. K čemu se centrální banka, které spolu s jejími kolegyněmi dává Jan Havel zvýšenou inflaci za vinu, odhodlá na zářijovém zasedání rady, zatím není jasné.