Zahraničnímu obchodu se v červenci překvapivě dařilo

Praha - Zahraniční obchod skončil v červenci s přebytkem 7,2 miliardy korun, což je meziročně o 8,1 miliardy korun více. Výsledku pomohl především růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky. V prvních sedmi měsících letošního roku přebytek obchodní bilance vzrostl
meziročně o 16,3 miliardy korun na 72,8 miliardy korun.

Zahraničnímu obchodu se na začátku prázdnin dařilo lépe, než ekonomové očekávali. Tahounem exportního růstu byl Vývoz strojů a dopravních prostředků. Ten celkově vzrostl o 3,8 procenta, tedy o 3,9 miliardy korun, z čehož se zvýšil nejvíce vývoz telekomunikačních zařízení, výpočetní techniky a elektrických zařízení přístrojů a spotřebičů

„V meziročním porovnání se jedná o velmi dobrý výsledek, nicméně dá se předpokládat, že v příštích měsících se zahraniční obchod začne zhoršovat. Důvodem bude rekordně silná koruna,“ komentuje výsledky analytik Vladimír Pikora.

Aktivně obchodujeme především v rámci EU 

Se státy EU měla ČR přebytek 40,1 miliardy korun, což bylo proti loňskému červenci o 11,2 miliardy více. Se zeměmi mimo unii Česko prohloubilo schodek o 3,1 miliardy na 32,9 miliardy korun. Nejaktivněji Česko obchodovalo s Německem, Polskem, Ukrajinou, Francií a Slovenskem. Zlepšila se také obchodní bilance s Nizozemskem.

Prohloubil se schodek obchodu s Čínou, Japonskem, Ázerbájdžánem a Ruskem. Přebytek klesl v obchodě se Španělskem a přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s USA.

ČSÚ také zpřesnil čtvrtletní údaje. Podle definitivních výsledků skončila
obchodní bilance za loňský rok přebytkem 87,9 miliardy Kč, což je proti
předchozím číslům zlepšení o 0,8 miliardy Kč. Podle zpřesněných údajů
zůstal přebytek za letošní první čtvrtletí 33 miliard a za druhé
čtvrtletí stoupl o 1,2 miliardy na 32,6 miliardy korun.