Americké vládě došla trpělivost, přebírá hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac

Washington - Vláda Spojených států amerických se rozhodla převzít kontrolu nad klíčovými prvky americké ekonomiky, hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac. Ty se potýkají s krizí na hypotečním trhu ve Spojených státech. Oznámil to dnes ministr financí Henry Paulson. Opatření je součástí snahy vlády o podporu trhu s bydlením, jehož útlum má negativní dopad nejen na celou americkou, ale nepřímo i na světovou ekonomiku.

Vládu k převzetí dovedly rostoucí ztráty obou agentur, které se za poslední rok vyšplhaly na 14 miliard dolarů (zhruba 244 miliard korun), a jejich propojení se zbytkem ekonomiky. „Fannie Mae a Freddie Mac jsou tak velké a protkané do našeho finančního systému, že by kolaps některé z nich způsobil velkých chaos na finančních trzích doma i po celém světě,“ zdůvodnil vládní opatření Paulson.

Podle Michala Mejstříka z IES FSV UK již dnes 80 procent nových hypoték odkupují právě Freddie a Fannie, další hráči na trhu jsou totiž příliš postižení probíhající krizí.

Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke rozhodnutí vlády podpořil. „Tyto nezbytné kroky pomohou posílit americký trh s bydlením a podpoří stabilitu našich finančních trhů,“ prohlásil. „Státní instituce přebírá veškeré riziko tohoto trhu, což je krok vlády a pro daňové poplatníky bude drahý,“ upozorňuje Mejstřík.

„Pro finanční trhy je to v krátkém období pravděpodobně dobrý krok,“ řekl analytik Peter Kenny ze společnosti Knight Equity Markets. „Zjevně to pomůže sektoru bydlení,“ upozornil investiční ředitel firmy Advisors
Capital Management Charles Lieberman.

Fannie a Freddie ručí za biliony

Freddie Mac a Fannie Mae kupují úvěry od hypotečních bank a dalších institucí, které je poskytují. Hypoteční půjčky následně konsolidují do dalších finančních nástrojů, které prodávají. Dodáváním potřebného kapitálu na trh tak přispívají k jeho stabilizaci. „Díky tomu se hypotéky stávají daleko likvidnějšími,“ vysvětluje Mejstřík.

Celková nesplacená částka z hypotečních úvěrů v USA se pohybuje kolem 12 bilionů dolarů, z toho na obě agentury připadá zhruba pět bilionů dolarů. To přibližně odpovídá astronomickým 85 bilionům korun. „V Evropě tyto společnosti nemají svou obdobu,“ říká Mejstřík.

Americký prezident George Bush již koncem července podepsal návrh zákona na podporu realitního trhu v USA, který se potýká s největšími problémy od velké hospodářské krize 30. let minulého století.

Americká hypoteční agentura Freddie Mac
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24