Švýcarské konsorcium SPB žaluje stát o 80 miliard kvůli IPB

Brno - Švýcarská firma SPB Consortium žaluje stát o 80 miliard korun. O částku údajně přišla banka IPB tím, že ji stát diskriminoval při udělování veřejných podpor. Banka tvrdí, že i díky tomu později zkrachovala. Podle mluvčí brněnského městského soudu Soňi Vyplašilové vykoupila SPB spornou pohledávku z konkurzu nástupnické firmy po IPB. Soudní jednání je nařízeno na 7. listopadu.

Ministerstvo financí podle svého mluvčího Ondřeje Jakoba situaci průběžně sleduje a řeší. Vzhledem k probíhajícímu sporu ale záležitost nechce dále komentovat. „Je třeba ovšem zdůraznit, že se nejedná o mezinárodní arbitráž, ale o vnitrostátní soudní spor,“ upozornil Jakob. Podle něj je tento údajný nárok znám ministerstvu již několik let.

IPB převzala v roce 2000 po finančních problémech ČSOB. Nástupnická firma IPB, společnost IP banka, pak začátkem roku 2004 skončila v konkurzu.

Správce pak vyčíslil všechny pohledávky firmy za jinými dlužníky. Jednou z nich je i 80miliardová náhrada škody, kterou měl IPB způsobit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Několika konkurenčním bankám povolil veřejnou podporu, vůči IPB to však bylo diskriminační, tvrdí zástupci banky.

„Žádná škoda bance způsobena nebyla. Na veřejnou podporu není právní nárok a antimonopolní úřad ani nemohl vybrat jejího příjemce, jen schvaloval rozhodnutí ministerstva financí o poskytnutí podpory,“ oponuje ale místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký.

S Nomurou se stát částečně usmířil

Stát vede dodnes s bývalým majitelem IPB, japonskou společností Nomura, řadu soudních sporů. Česká republika již Nomuře kvůli jedné prohrané arbitráži ohledně IPB uhradila 3,6 miliardy korun. Japonská banka původně požadovala až 40 miliard.

Česko naopak v jiné arbitráži po Nomuře chtělo 111 miliard korun jako náhradu škody, již Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše vyrovnání ale nebyla určena. V listopadu 2006 Česko podepsalo s Nomurou smír, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun.