Pražská burza padala před očima, skončila na 26měsíčním minimu

Praha - Pražská burza dnes zažila vlnu panických výprodejů. Akcie spadly nejníže za téměř 26 měsíců, tedy od poloviny července 2006. Hlavní index PX ztratil za jediný den 4,92 procenta a uzavřel na 1322 bodu. Podobný pokles burzu postihl naposledy loni v srpnu, kdy finančním sektorem otřásala americká hypoteční krize.

„Na burze vidíme ceny, o kterých se nám ani nesnilo. Nemyslím si ale, že jsme na nějakém dně. Proces hledání dna bude ještě pokračovat,“ myslí si o propadu českých akcií makléř společnosti Fio Pavel Hadroušek.

Rozbuškou, která výprodej odstartovala, byly podle něj pokračující ztráty vyspělých zahraničních akciových burz a cen na komoditních trzích. Velkým zahraničním fondům a bankám v důsledku kreditní krize chybějí peníze, a prodávají proto svůj akciový majetek. K tomu se přidaly nucené prodeje domácích investorů, kteří se snažili zabránit ještě výraznějším ztrátám.

Největší propad postihl na pražské burze již druhý den po sobě akcie NWR, které ztratily 10,61 procenta a skončily na 316 korunách za akcii. Za necelé tři týdny tak titul ztratil 40 procent své hodnoty. Nevedlo se ale ani ČEZu, jehož akcie umazaly 6,38 procenta. Nejlépe z krizového dne vyšel výrobce textilií Pegas Nonwovens, který ztratil pouze 0,41 procenta.