Americká banka Lehman Brothers požádala o bankrotovou ochranu

New York - Krize na světových finančních trzích má další oběť, a to jednu z dosud největších. Problémová americká investiční banka Lehman Brothers dnes požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. Do žádosti ale nezahrnula své makléřské aktivity a některé další divize. V noci na dnešek ještě americká centrální banka Fed přijala řadu opatření, aby v případě kolapsu Lehman Brothers uklidnila finanční trhy.

Rozhodnutí Lehman Brothers předcházely tři dny intenzivních krizových jednání. O její záchraně v newyorské pobočce Fedu rokovali představitelé státních institucí s šéfy největších bank. Jednou z největších změn v postoji Fedu je možnost, že přijme akcie jako zástavu za mimořádné půjčky v hotovosti. Ve své téměř 95leté historii je to poprvé, kdy Fed na takovou věc přistoupil. Vedle opatření Fedu stojí ještě dohoda deseti největších světových bank vytvořit úvěrový fond 70 miliard dolarů pro případné krizové situace.

Banku Lehman Brothers zatížilo 60 miliard dolarů ve špatných investicích do realit a neschopnost najít investičního partnera, který by ji zachránil. Investiční banka v dnešní ranní zprávě dodala, že zkouší prodat své makléřské aktivity a že je prodej divize správy investic v pokročilých jednáních. Žádost o bankrotovou ochranu předá newyorskému bankrotovému soudu.

Trhy se otřásají kvůli neplacení hypoték

Analytici říkají, že se Fed čím dál více pasuje do role věřitele poslední instance pro investiční banky, které se dostanou do vážných potíží. A dodávají, že se centrální banka zřejmě nebojí, že by finanční systém zkolaboval, přestože se jím šíří následky problémů s nesplácenými podřadnými hypotékami.

Kroky Fedu jsou další z řady razantních akcí, kterými se snaží udržet trhy likvidní v době, kdy rostoucí sumy nesplácených hypoték přiměly banky odmítat půjčovat peníze. V březnu Fed například dal k dispozici hotovost, aby usnadnil převzetí Bear Stearns gigantem JPMorgan Chase. Učinil tak v obavách, že by kolaps problematické investiční banky mohl vyvolat krizi v celém systému.