Kalousek chce omezit státní podporu stavebního spoření

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek uvažuje o omezení státní podpory stavebního spoření. Na ministerstvu nyní leží pracovní studie, které analyzují dopad snížení státních příspěvků na rozpočet. Tedy kolik by se ušetřilo, kdyby se roční maximální podpora snížila o určitou částku, nebo dokonce úplně zrušila. Uvádí to týdeník Euro ve svém dnešním vydání.

„Velmi rád bych omezil mandatorní výdaje s názvem podpora stavebního spoření. Pokládal bych za reálné, aby žádná z forem odpovědného spoření, tedy spoření na bydlení, penzi či studium, nebyla oproti jiným zvýhodněna, jako je tomu nyní,“ řekl týdeníku Kalousek. Ministr sice vyloučil rušení státní podpory, podle informací Eura je ale i tato varianta ve hře.

Nyní stát dotuje spoření maximálně třemi tisíci korunami ročně. Spolu s úrokem jde o jednu z nejvýhodnějších forem ukládání peněz. Smlouvy o stavebním spoření uzavřené ještě před rokem 2004 mají maximální roční příspěvek dokonce 4500 korun. Výhody už nalákaly více než pět milionů Čechů. Letos stát předpokládá, že na podporách vyplatí kolem 15 miliard korun.

Dnes na tiskové konferenci Kalousek zdůraznil, že neuvažoval o zrušení samotného stavebního spoření. „Nikdy jsem neřekl, nikdy jsem neuvažoval a rozhodně nikdy nenavrhnu zrušení stavebního spoření. Jako ministr financí ale samozřejmě uvažuji o tom, jak zpomalit nárůst výdajové položky státního rozpočtu, která se jmenuje příspěvek státu na stavební spoření,“ řekl Kalousek.

Zrušení i omezení dotací odmítá šéf Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš. „Jakékoli zásahy by mohly mít nebezpečné dopady na celý trh. Došlo by k útlumu stavebního spoření. To by rovněž znamenalo, že by byl nedostatek prostředků na úvěry, a došlo by tím i k postupnému útlumu půjček, které dávají stavební spořitelny. Prodloužily by se čekací doby na úvěr,“ uvedl.

Rozpočet na podporu nemá peníze

Podpora spoření

Kolik vyplatil stát za jednotlivé roky
na podpoře stavebního spoření
(v miliardách korun)

2004  15,4
2005  15,0
2006  14,2
2007  13,4
2008  15,0*

* předpoklad ministerstva financí

Naopak ekonomové trvají na tom, že podporovat stavební spoření je zbytečné. Kromě toho, že spoření neplní svou základní funkci, je dalším argumentem odpůrců to, že dotace znevýhodňuje ostatní spořicí nástroje. „Navíc náš státní rozpočet není v takové kondici, že by si mohl dovolit každý rok utrácet za dotace deset patnáct miliard korun,“ konstatoval hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Zrušení této podpory by podle něj přiblížilo stát ke stabilnějšímu rozpočtu. Úvahy o zrušení státního příspěvku na stavební spoření rozvířil už začátkem tohoto roku premiér Mirek Topolánek svým výrokem, že je připraven podporu zrušit. Kalousek tehdy reagoval, že okamžité zrušení by systém položilo.

Stavební spořitelny poskytly od letošního ledna do konce července úvěry téměř ve výši 44,6 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o pětinu více. Narozdíl od hypoték míří tento trh vzhůru. Banky totiž v meziročním srovnání půjčily letos v pololetí na hypotékách o pětinu peněz méně, celkem necelých 60 miliard korun.