HN: Družstva COOP budou mít vlastní síť čerpacích stanic

Praha - Družstva COOP budou mít vlastní síť čerpacích stanic, které budou prodávat jen nejprodávanější benzin Natural 95 a naftu. O vlastní pumpu projevilo zájem 43 z celkem 51 družstev. Informace přinesly Hospodářské noviny (HN).

Zájem je nečekaně velký, protože mnohé prodejny vlastní i přilehlé pozemky, na kterých je možné čerpačku bez velkých nákladů postavit. Navíc svaz, který celou akci připravil, nabídl družstvům, že jim na pumpu půjčí nebo že si ji mohou od něj pronajmout. Má jít o nízkonákladové čerpačky, které budou vydávat jen jeden druh benzinu, a to nejprodávanější Natural 95 a naftu.

„Naším cílem je nabídnout další novou službu, aby k nám lidi chodili více nakupovat. Budou uplatňovány i různé slevy jako bonus za nákup v našem obchodě,“ říká Zdeněk Juračka, předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev. Pohonné hmoty se nyní prodávají na 3500 místech. Podle šéfa Společenství čerpacích stanic v ČR Ivana Indráčka půjde o konkurenční výhodu, která může obchodníkům vytáhnout jejich celkový zisk.

Levnější benzin už prodávají řetězce Globus, Makro, Tesco a Ahold - Hypernova. Dohromady už mají 62 pump. Loni pumpy u hypermarketů díky rostoucímu zájmu řidičů prodaly už kolem 6,3 milionu litrů, což je víc než deset procent z celkového prodeje, píše list. Skupině COOP, do které patří zhruba 3000 družstevních prodejen, v prvním pololetí letošního roku stouply tržby meziročně o 7,4 procenta na 13,8 miliardy korun.