Pražská burza si po rychlém startu udržela slabý růst

Praha - Po dvou dnech propadu, který způsobilo prohloubení světové finanční krize po pádu americké investiční banky Lehman Brothers, dnes pražská burza zažila prudký start. Oživení trhu mělo na svědomí rozhodnutí amerického Fedu podpořit největší americkou pojišťovnu American International Group (AIG), která se ocitla ve vážných problémech. Hlavní index PX zahájil obchodování růstem 5,79 procenta. Optimismus investorů však během dne postupně opadal a obchodování uzavřela na růstu 1,71 procenta. Podobný scénář je k vidění na většině akciových trhů ve vyspělém světě.

Zatímco ráno posilovaly všechny tituly hlavního pražského trhu, odpolední situace už byla zcela odlišná. Největší propad zaznamenaly akcie developera ORCO, obchodování bylo ukončenove ztrátě víc než 17 procent. Růst neudržel ani jeden z největších „propadáků“ úterního obchodování - těžařská společnost NWR.

Trhy posilovaly díky pomoci Fedu pojišťovně AIG 

Příčinou dnešního ranního optimismu na trhu bylo oznámení americké centrální banky (Fed), která se rozhodla hodit záchranný kruh největší americké pojišťovně American International Group (AIG). Americká vláda v rámci plánu záchrany poskytne problémové pojišťovně úvěr ve výši 85 miliard dolarů. Výměnou v ní převezme 79,9 procenta akcií a bude mít vliv na řízení podniku.

Moskva předčasně ukončila obchodování 

Podobný scénář jako v Praze byl dnes k vidění na většině trhů. Výjimku tvořil například ruský trh, který se dnes z červených čísel vůbec nedostal. Kvůli silnému propadu dnes raději moskevské burzy před polednem ukončily obchodování. Situaci zhoršují problémy bank, které začínají pociťovat nedostatek likvidity. Ruské ministerstvo financí se však rozhodlo podpořit bankovní systém.

Analytik Jan Langmajer vidí za problémy ruského trhu dva specifické faktory. Jedním z nich je výrazný propad cen komodit. „Většina akcií, které se v Rusku obchodují, je navázána na komodity. Jsou to těžební, ropné nebo plynařské společnosti,“ vysvětlil. Druhou příčinou je podle něj narůstající politická izolace Ruska v souvislosti s jeho postupem v Gruzii. „Institucionální prostředí se v Rusku zhoršilo a investoři ho přestávají vnímat jako standardní rozvinutý finanční trh,“ míní Langmajer.

Ceny ropy zastavily pokles

Klesat dnes přestaly komoditní trhy. Cena ropy dnes přestala po dvou dnech padat a barel referenčního typu West Texas Intermediate se vrátil k 95 dolarům. Severomořská ropa Brent zdražila na téměř 93 dolarů.