ČEZ dnes na hodinu vypnul elektřinu sklářským závodům skupiny BCT

Nový Bor (Českolipsko) - Kvůli dluhům za odběr proudu přerušil dnes ČEZ na hodinu dodávky elektrické energie šesti závodům skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) po celé zemi. V případě, že společnost nezačne své dluhy řešit, je firma připravena dodávky proudu přerušit, jako to dělá u jiných neplatících odběratelů, řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Firma problémy s placením přiznává.

Bez proudu zůstaly závody Concordia, novoborský Crystalex, Karlovarský porcelán, Sklo Bohemia i Sklárny kavalier. „O odpojení dodávek byli odběratelé dopředu informováni, aby mohli předejít případným škodám ve výrobě,“ dodala Nováková. Podle mluvčího BCT Karla Samce nezpůsobil hodinový výpadek žádné vážné škody, linky se jen zastavily. Pokud by ale odpojení trvalo déle, mohlo by skupině způsobit vážné problémy.

BCT a Porcela Plus problémy s platbami přiznávají. „Důvodem je nedostatek provozního kapitálu,“ řekl Samec. Firma podle něho doplatila na krizi, která postihla finanční trhy. Nepodařilo se kvůli ní dokončit finanční restrukturalizaci obou firem. „Hypoteční krize v USA a její dopady na celosvětovou ekonomiku znemožnily dokončit přefinancování starého úvěrového zatížení obou skupin ještě z doby IPB,“ sdělil Samec. Bankovní věřitelé se navíc neshodli ani na variantě vstupu strategického investora, který by tento problém řešil.

Finanční situaci obou skupin navíc výrazně zhoršila silná koruna, která jen v loňském roce podnik na tržbách připravila o 370 milionů korun. „Za prvních osm měsíců letošního roku se ale ztráty přiblížily 750 milionům korun,“ upozornil Samec. Finanční problémy podniku zhoršují i rostoucí ceny plynu a elektřiny. „O zajištění provozního financování budou zástupci obou společností jednat s výborem věřitelských bank,“ dodal Samec.

Skupina BCT zaměstnává téměř 5400 lidí a obratem přes pět miliard korun patří mezi deset největších výrobců skla na světě. Jejím největším výrobním závodem je Crystalex Nový Bor, jehož součástí jsou ještě menší sklárny Karolinka a Vrbno pod Pradědem. Do skupiny BCT patří kromě Skláren Kavalier také Sklo Bohemia a Sklárny Bohemia. Majetkově je tato skupina spřízněna se skupinou Porcela Plus, která je největším českým výrobcem užitkového porcelánu.