Nízké ceny akciových titulů lákají nováčky k nákupům. Jak bez obav začít s investováním?

Praha - Po propuknutí finanční krize v USA budí aktuální dění na akciovém trhu pozornost nejen u profesionálních investorů, ale díky velké mediální publicitě také u laické veřejnosti. Nyní je více než kdy dříve potřeba věnovat pozornost možným rizikům spojených s investováním. Jednou z možností, jak potenciálním chybám předejít, je vzdělávání.

Kurzy většiny titulů poklesly na úrovně, o kterých si ještě v minulém roce mohli investoři nechat jen zdát, a nízké ceny lákají k nákupům velmi mnoho nových klientů. Potencionálně vysoký výnos spojený s investicemi do akcií je na druhé straně vykoupen vyšší rizikovostí, proto je před realizací prvních nákupů nutné informovat se o základních souvztažnostech kapitálového trhu.

Nejjednodušší a bezplatnou možností je zúčastnit se některého vzdělávacího kurzu, který většina českých brokerů nabízí. Aktuální termíny jsou k dispozici vždy na stránkách konkrétního obchodníka nebo na stránkách finančních webů, například na stránkách Akcie.cz

Semináře jsou tématicky rozlišeny podle zkušeností investorů. Méně informovaný a začínající investor by měl nejprve navštívit seminář, který jej seznámí se základy kapitálového trhu. Zkušenější trader dá přednost tématům zaměřeným například na deriváty, obchodování na úvěr nebo kursům seznamujících účastníky s technickou či fundamentální analýzu.

Jak začít obchodovat

Úplný nováček získá přístup na trh během několika minut po předložení občanského průkazu, případně účtu v SCP (pakliže ho má) a podpisu komisionářské smlouvy s obchodníkem na jedné z poboček. Po převodu peněz na osobní obchodní účet se mu otevře možnost on-line obchodovat s českými i zahraničními cennými papíry, případně deriváty.

Vstupní kapitál není nijak omezen a rozhodně není pravdou, že by se na kapitálovém trhu dalo obchodovat pouze v milionových objemech, to platí pouze o segmentu SPAD na pražské burze. Na trhu RM-SYSTÉM i na vedlejším trhu pražské burzy je minimální investicí jedna akcie, jejíž cena se liší titul od titulu. V případě tabákové společnosti Philip Morris 5 500 korun za akcii, v případě Unipetrolu jen necelých 200 korun a kurz AAA Auto se aktuálně pohybuje kolem 15 Kč za akcii.

Kdo má obavu začít okamžitě s vlastními finančními prostředky, může si zdarma vyzkoušet demo verzi on-line aplikace nebo konzultovat svoje kroky s makléři na pobočkách. Na internetu jsou k dispozici rovněž on-line hry, kde si každý může s fiktivním kapitálem vyzkoušet obchodovaní na reálném trhu.

Informace, aktuální zprávy z trhů a investiční doporučení jsou k dispozici na mnoha finančních webech, kde si také radí investoři navzájem. Určitě také neuškodí začíst se do odborné literatury, které je na trhu dostupná v široké spektrum.

Obchodování v kostce

Obecně platí, že základem investování je ujasněná obchodní strategie. Nejsnazší cesta k prodělku vede přes neustálé změny investiční strategie a uhýbání od předem jasně definovaných cílů.  Stejně tak by měl mít investor vyjasněno, jaký je jeho očekávaný zisk.

Při nákupu akcií si stanovte svou cílovou cenu, tzn. cenu akcie, po jejímž dosažení během Vámi stanoveného časového horizontu jste rozhodnuti akcii prodat. Dále si stanovte úroveň Vámi akceptovatelné ztráty, a pokud se cena vyvíjí proti Vašim předpokladům, prodejte akcie dříve, než nad úrovní ztráty ztratíte kontrolu. A nikdy nedopusťte, abyste v jednom akciovém titulu měli více než třetinu hodnoty svého portfolia.

Jednou z nejčastějších chyb začátečníků je totiž sázka na jediného koně. Mezi další patří například naskakování do rozjetého (kupování titulů na konci růstového trendu těsně před tím, než dochází k propadu) a nedostatečné pochopení faktu, že zisk je reálný, až když je v penězích (a do té doby jej můžeme zase rychle ztratit).

Dnešní kapitálový trh dokonce umožňuje investovat do předem definovaných portfolií v podobě indexových akcií nebo certifikátů. Pro mnoho nováčků je zajímavou možností investování do Certifikátu Indexu PX obchodovaném stejným způsobem jako akcie na trhu RM-SYSTÉM. Index PX je složen z nejvýznamnějších titulů obchodovaných na českém trhu.

Obchodování na burze
Obchodování na burze
Více fotek
  • Obchodování na burze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/415/41420.jpg
  • Dvoutisícová bankovka autor: David Veis, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/10/903.jpg