EU bude muset svá cla na špičkové technologie obhajovat před panelem WTO

Ženeva - Světová obchodní organizace (WTO) dnes ustanovila panel, který má prověřit cla, která Evropská unie uvaluje na špičkové technologie. Chování Evropské unie se nelíbí především Spojeným státům, Japonsku a Taiwanu.

„Akce Evropské unie nejen brání obchodu s těmito produkty, ale také podkopávají ujednání o clech na informační technologie, která jsou velmi důležitá pro obchod v rozvojových i rozvinutých zemích,“ obviňují Spojené státy Evropskou unii.

EU znovu zavedla cla na nové modely počítačových monitorů, multifunkční tiskárny a set-top boxy umožňující přístup na internet v roce 2005. Odůvodnila to tím, že se jedná spíše o spotřebitelské zboží než o high-tech výrobky.

„Jsme přesvědčeni, že výrobky, o které se vede tento spor, jsou zařazeny správně a jsme schopni obhájit naše stanovisko i před panelem,“ uvedla Evropská unie ve své zprávě.

USA, Japonsko a Taiwan podaly stížnost na chování Evropské unie v polovině srpna. EU však účast na panelu odmítla, ale podle pravidel WTO to po druhé již nemůže udělat. High-tech se tak stanou dalším z celé řady sporů Evropské unie u Světové obchodní organizace, z nichž nejznámější je zřejmě tzv. banánová válka mezi unií, Spojenými státy a pěstiteli banánů z Latinské Ameriky.