Lesy ČR vyhlásili CE Wood soudní odvetu

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dnes podal žalobu o zaplacení dluhu 86 milionů korun na lesnickou společnost CE Wood. Částka je součtem nesplacených faktur vůči státnímu podniku Lesy ČR. Přitom jiná faktura, na vyšší částku, v opačném gardu, je předmětem možná až připravované arbitráže společnosti CE Wood na český stát u evropských soudních instancí.

CE Wood odmítla, že by LČR dlužila. Uvedla, že státní podnik jí v posledních letech způsobil škody přesahující čtyři miliardy korun. „Není možné, aby státní podnik trvale a beztrestně porušoval zákony a nebyl za to žádným způsobem penalizován,“ prohlásil předseda představenstva CE Wood Ivan Doubrava. Přesto dle jeho slov CE Wood žalobu vítá, neboť soudní kolbiště je jediným, na kterém lze najít správné řešení.

Vedle částky 86 milionů korun LČR také požadují i zaplacení úroků z prodlení. Součástí žaloby je návrh na nařízení předběžného opatření, aby CE Wood částku u soudu deponovala do doby, než soud o žalobě rozhodne.

Firma CE Wood již dříve poslala LČR fakturu na téměř pět miliard korun jako kompenzaci ztrát, které jí údajně vznikly při zadávání lesnických zakázek státním podnikem. Proti této faktuře si CE Wood také začala započítávat své závazky vůči LČR. Státní lesy fakturu odmítly jako nedůvodnou. „Není vyloučeno, že CE Wood poslala fakturu účelově, aby nám nemusela platit své dluhy,“ řekl Drahný. Psychologická válka obou obchodních partnerů tak pokračuje.