Ministerstvo financí není „padouch“, tvrdí Evropská komise

Praha/Brusel -  ČSOB neuspěla u Evropské komise se stížností na praktiky ministerstva financí kvůli zrušenému tendru na správu protipovodňových peněz. Změnou v průběhu tendru prošla rozpočtová pravidla, a tak mělo ministerstvo podle komise na zrušení zadávacího řízení právo. 

ČSOB se nelíbilo, že i když vyhrála veřejnou soutěž na správu peněz určených na protipovodňová opatření, stát s ní smlouvu nikdy neuzavřel a zadávací řízení zrušil. Podle banky ministerstvo porušilo zásadu transparentnosti, rovného zacházení a nediskriminace při zadávání veřejných zakázek. ČSOB prý tímto způsobem trestalo za arbitráž, kterou proti němu banka vede kvůli zkrachovalé IPB.

Argumenty ministerstva ale byly silnější. „Ministerstvu financí se podařilo úspěšně objasnit Evropské komisi okolnosti týkající se průběhu výše uvedeného zadávacího řízení. Na základě podaného vysvětlení Evropská komise rozhodla o zastavení tohoto řízení,“ oznámilo ministerstvo. Zrušení zadávacího řízení mu umožnila změna zákona o rozpočtových pravidlech, která mu umožnila spravovat peníze ve vlastní režii.