McCain kvůli krizi přerušil kampaň, záchranný plán je blízko schválení

Washington - Záchrana finančních trhů hýbe Amerikou. Republikánský kandidát na prezidenta John McCain ve čtvrtek přerušil svou kampaň, protože chce napnout všechny své síly k řešení ekonomické krize. Jeho soupeř Barack Obama se k ničemu podobnému nechystá. Na půdě Kongresu se ovšem demokraté a republikáni shodli. Domluvili se na základních principech záchranného plánu, měl by být schválen do neděle.

Sedmisetmiliardová dávka bezprecedentně ovlivnila kampaň před americkými prezidentskými volbami. Jde o největší vládní pomoc v historii a politici jsou si toho dobře vědomi. Republikánský kandidát John McCain vsadil na to, že mu více hlasů získá rezolutní vystupování při řešení ekonomické krize, než běžné řečnění na mítincích.

John McCain, republikánský kandidát na prezidenta:

„Nevěřím, že se vládní program podaří v současné podobě prosadit. Proto od rána přerušuji kampaň a vracím se do Washingtonu."


McCain vyzval Obamu, aby kampaň také přerušil a chtěl dokonce odsunout první prezidentskou debatu, plánovanou na pátek. Obama však jeho návrh nevyslyšel a prohlásil, že prezident musí řešit v jednu chvíli víc než jeden problém.

Ekonomika je v USA vždy klíčovým bodem prezidentské kampaně, tím spíše v době finanční krize. Na záchranu kolabujících trhů navrhuje vláda vyhradit 700 miliard dolarů na výkup špatných úvěrů. Na podporu plánu dnes vystoupil prezident George W. Bush, který se snažil veřejnost přesvědčit, že nejde o záchranu bohatých bankéřů. „V téhle situaci by nepřijetí našeho plánu stálo lidi v konečném důsledku mnohem víc,“ prohlásil.

Plán má přes McCainovu skepsi slušnou šanci na přijetí, demokraté a republikáni totiž dosáhli fundamentální dohody ohledně principů plánu na stabilizaci finančních trhů. Uvedl to předseda bankovního výboru Senátu amerického Kongresu Christopher Dodd. Podle něj by Kongres mohl plán, který byl modifikovaný o požadavky demokratů, schválit během několika příštích dnů, zřejmě do neděle.

Chystané unikátní setkání prezidenta, vedení Kongresu a obou prezidentských kandidátů by dohodu mělo už jenom posvětit. Podle pozitivního vývoje na akciových trzích se dá usuzovat, že v přijetí stabilizačního plánu už pevně věří i investoři.