Vláda krachujícím výrobcům skla a porcelánu nepomůže, ČEZ jim alespoň obnovil dodávky

Praha/Karlovy Vary - Výrobcům skla a porcelánu ze skupiny firem Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus nepomůže ani stát ani ČSOB. Koncern má existenční potíže a podle odborů je stát tím, kdo by měl pomoci zachránit práci pro 7000 jeho zaměstnanců. Ministerstvo financí se ovšem nikoho zachraňovat nechystá, protože to považuje za neodpovědné vůči daňovým poplatníkům a za nespravedlivé. Poukazuje také na to, že není vlastníkem a zodpovědnost za záchranu přehazuje na ČSOB, která je správcem akcií. Ta však tvrdí, že hlavní slovo při jednáních o záchraně má stát. Firmy RWE a ČEZ alespoň do příštího týdne porcelánkám obnovily dodávky energie.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) při dnešních interpelacích ve sněmovně řekl, že se situaci firmy snažil řešit. Pověřil ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) jednáním s bankami. Podle něj existovala šance, že jedna z bank, kterou nechtěl jmenovat, by převzala úvěrové zatížení firmy, stala by se akcionářem a firmu by začala prodávat. „Tato banka na to nepřistoupila. To byla snad jediná, poslední šance, jak odvrátit hrozící konkurz těchto společností,“ konstatoval premiér.

Podotkl, že zabezpečil hlavně to, aby elektrárenská firma ČEZ nevypnula firmám proud, a neznehodnotila tak technologie za miliardy korun. Koncern údajně dluží za elektřinu 160 milionů korun po lhůtě splatnosti.

Fond převzala banka po zkrachovalé IPB, později ho převzala Česká konsolidační agentura a od ní ministerstvo financí. Banka je podle mluvčího ČSOB jen investičním manažerem Trittonu, stát vždy předem schvaluje veškeré úkony fondu a fond vždy jedná na základě pokynů státu. „Stát má své zástupce také v dozorčích radách společností skupiny Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus,“ dodal mluvčí banky.

V posledních dvou letech se pro koncern hledal strategický partner, který by byl schopen převzít všechna vlastnická práva i zodpovědnost za financování skupiny. Zájemců bylo několik, k dohodě však nedošlo. „Podmínkou je totiž jednomyslný souhlas všech financujících bank a akcionářů včetně ministerstva financí,“ řekl.

Sklárny a porcelánky podléhají asijské konkurenci 

BCT patří k desítce největších sklářských firem na světě. Zaměstnává přes 5000 lidí a loni uskutečnila zakázky za více než 5,5 miliardy korun.
Největším podnikem skupiny je Crystalex Nový Bor, patří do ní také Sklárny Kavalier Sázava, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady. Majetkově spřízněná společnost Porcela Plus má 2000 zaměstnanců a jejím největším podnikem je Karlovarský porcelán se svou dceřinou firmou a Concordia.

Kvůli nedostatku provozního kapitálu podali v minulých dnech vlastníci na všechny společnosti s výjimkou Concordie insolvenční návrhy. Tři už Městský soud v Praze kvůli formálním chybám odmítl a stejný osud zřejmě čeká i ty zbylé, protože jsou formulovány stejně. Bude tak nutné podat návrhy nové, což řešení problémů skupiny oddálí.

Výrobci skla a porcelánu přitom nejsou v lehké pozici. Sektor se potýká s levnou konkurencí z Asie a silnou korunou, která jen skláře v posledních
dvou letech připravila o více než miliardu korun na tržbách. Do neřešitelné situace pak skupinu dostala finanční krize, kvůli které se nepodařilo dokončit restrukturalizaci úvěrů, a firmě tak nyní chybí provozní kapitál. Podle odborů banky firmám zablokovaly účty. V Poděbradech, Světlé nad Sázavou i v některých porcelánkách už začali omezovat výrobu.

Krachující Karlovarský porcelán a. s.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24