Léky proti malárii mají zlevnit, mohou zachránit milion životů ročně

Paříž/Praha - Malárie je jedním z nejpalčivějších problémů rozvojového světa, ročně se touto smrtelnou chorobou nakazí téměř půl miliardy lidí. Neexistuje proti ní účinné očkování a dostupné léky ztrácí svou účinnost. Na kritickou situaci už vyspělý svět začal reagovat. Farmaceutické společnosti svolily k jednáním o snížení cen nových účinných léků a problémem se zabývá také řada neziskových organizací. V pražském hotelu Imperial uspořádalo Humanistické centrum Dialog křest kalendáře s názvem Stop malárie, který má podpořit boj s touto nemocí v afrických zemích.

Proti stávajícímu léku, chlorochininu, se postupně u nemocných vyvíjí imunita. Nový účinný lék stojí až pětadvacetkrát více, mnoho lidí z rozvojového světa si ho tak nemůže dovolit. Nově vyvinutý lék zvaný ACT se nyní prodává zhruba za pět dolarů, na konferenci v Paříži jednali zástupci světových farmaceutických firem s mezinárodními organizacemi o snížení poplatku až na jeden dolar. Už samotnou ochotu jednat odborníci označují za úspěch.

„Pokud jde o malárii, svět se probudil,“ řekla generální ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová. Jedním dechem však dodala, že stále zbývá udělat mnoho potřebných kroků.

Každých 40 sekund podlehne jedno dítě 

Malárií se ročně ve světě nakazí bezmála půl miliardy lidí a více než milion z nich na nemoc umírá, z toho téměř 90 procent v Africe. Když se na černém kontinentu nakazí malárií cizinec z vyspělé země, má velkou šanci se po návratu domů vyléčit. Pro mnohé obyvatele Afriky je ale malárie smrtelná, hlavně pro dětský organismus. Podle WHO umírá na malárii jedno dítě každých 40 sekund.

Podle primářky infekční kliniky nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové problém spočívá v tom, že proti nemoci neexistuje očkování. Malarické onemocnění si do Česka z exotických cest ročně přivezou asi dvě desítky lidí.

Jak prokázal na přelomu 19. a 20. století anglický lékař sir Ronald Ross, malárii přenášejí moskyti a komáři. Nitkovité útvary se v těle nemocného člověka dále vyvíjejí a můžou infikovat další hmyz, který ho bodne.

Komár sající krev
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24