Novým šéfem České pošty se stane Petr Sedláček z Global Payments

Praha - Česká pošta má nového generálního ředitele. Od 1. října se jím stane Petr Sedláček, bývalý generální ředitel a předseda představenstva Global Payments Europe. Plánuje pokračovat v přeměně státního podniku na akciovou společnost, Funkci Sedláčkovi svěřil ministr vnitra Ivan Langer po Karlu Kratinovi, který ke konci září oznámil rezignaci.

"Vybírali jsme z několika kandidátů. Při svém rozhodování jsme nejvíce
zvažovali odbornou a manažerskou způsobilost a schopnost efektivně řešit úkoly, před kterými Česká pošta stojí. Tyto nároky Petr Sedláček nejlépe splňuje," uvedl náměstek ministra vnitra a předseda dozorčí rady pošty Zdeněk Zajíček. Jako o možném šéfovi pošty se v poslední době přitom nejvíce hovořilo o současném obchodním řediteli Michalu Vodrážkovi.

Sedláčkovým cílem v novém působišti bude podle vlastních slov navázat na započatý proces přeměny státního podniku na akciovou společnost. „Dnešní rozsah jak základních poštovních služeb, tak bankovních, finančních a dalších služeb nabízených Českou poštou dává velmi solidní základ pro pokračování v přeměně České pošty na zákaznicky orientovanou firmu,“ říká. Podle vlastních slov chce dále zkvalitnit stávající služby České pošty a rozšířit je.

Petr Sedláček je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze. Prošel významnými manažerskými pozicemi ve finančních společnostech. Jako generální ředitel a předseda představenstva společnosti Global Payments Europe působil do června letošního roku. Zároveň vykonával funkci senior viceprezidenta Worldwide Payment Processing of Global Payments Inc.

Karel Kratina oznámil svou rezignaci minulý týden s tím, že jeho mise v čele pošty po čtyřech letech končí. Jeho odchod je dáván do souvislosti se špatným postupem při zvažovaném rušení 178 ztrátových pošt. Pověsti pošty letos uškodily případy krádeží zásilek v Břeclavi a také kritika telekomunikačního úřadu.

Česká pošta zaměstnává 37 tisíc lidí a provozuje 3387 poboček. Loni zvýšila zisk před zdaněním o 140 procent na 794,5 milionu korun a doručila 905 milionů listovních zásilek a téměř 29 milionů balíků. Letos očekává zisk kolem půl druhé miliardy korun.