Volný obchod mezi EU a Indií by mohl být dojednán do konce roku 2009

Marseille/Paříž - Představitelé Evropské unie a Indie dnes na společném summitu vyjádřili naději, že do konce příštího roku uzavřou dohodu o volném obchodu. Tento dokument by měl napravit nerovnováhu vzájemného obchodu. Zatímco unie je pro Indii nejvýznamnějším obchodním partnerem, druhá nejlidnatější země světa je pro Evropskou unii až na devátém místě.

„Dohodli jsme se, že jednání urychlíme,“ prohlásil prezident předsedající Francie Nicolas Sarkozy na závěr devátého summitu EU-Indie, který proběhl v jihofrancouzském Marseille. Připomněl také, že dohoda se připravuje už od roku 2007 a navazuje na dohodu o strategickém partnerství z roku 2004.

„Chtěli jsme ukázat, do jaké míry je vztah EU a Indie po komerční stránce strategický,“ dodal Sarkozy. Indický premiér Manmóhan Singh poté upřesnil, že dohoda o volném obchodu by mohla být podepsána koncem roku 2009.

Obrat obchodu zbožím a službami mezi EU a Indií loni dosáhl 60 miliard eur. Evropská unie je tak prvním obchodním partnerem Indie, předčí mimo jiné i Čínu.

Sarkozy vyzývá k přebudování světových financí 

Dalšími tématy konference, které se zúčastnili i předseda komise José Manuel Barroso a nejvyšší představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku unie Javier Solana, byla pochopitelně i probíhající světová finanční krize. Sarkozy k tématu řekl, že v nejbližších dnech svolá setkání členů skupiny G8 z EU (kromě Francie jimi jsou Británie, Německo a Itálie), aby se projednala možnost přebudování celosvětového finančního systému. To by také mělo být hlavním tématem příštího summitu G8. Jednání by se zúčastnil mimo dalších i Barroso, jakožto zástupce EU.

Summit EU-Indie se dále zabýval mezinárodním terorismem, aktivitou islámských radikálů v Afghánistánu a Pákistánu a pronásledováním křesťanů v Indii.

Na úterý se chystá bilaterální schůzka Singha se Sarkozym a francouzským premiérem Françoisem Fillonem. Očekává se podpis dohody o spolupráci v civilní oblasti jaderné energetiky. Francouzské firmy by v příštích 15 letech mohly získat v Indii v této sféře zakázky v hodnotě 20 miliard eur.

Ilustrační foto
Ilustrační foto