Domácnosti si dál půjčují, každý Čech dluží 82 tisíc

Praha - České domácnosti si v srpnu půjčily 12,4 miliardy korun a na konci měsíce tak bankám a finančním institucím dlužily dohromady 827,83 miliardy. Vyplývá to z dnešních údajů České národní banky (ČNB). Každý Čech tak v průměru dlužil asi 82 tisíc korun.

Kromě velkého apetitu půjčovat si však české domácnosti také více ukládaly. Jednodenní vklady domácností meziměsíčně vzrostly o 10,91 miliardy korun na 689,55 miliardy. Vklady domácností s výpovědní lhůtou se zvýšily o 5,58 miliardy korun na 343,20 miliardy.

Česko se zadlužuje v zahraničí 

ČNB dnes zveřejnila také údaje o celkovém zahraničním zadlužení státu ve druhém čtvrtletí. Dluh České republiky do konce června vzrostl na víc než 1,46 bilionu korun a představoval 39,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Na růstu zahraničního zadlužení se ve druhém čtvrtletí podílely všechny sektory ekonomiky. Bankovní sektor navýšil stav přijatých krátkodobých vkladů a na celkové zadluženosti se tak podílí 32 procenty.

Růst závazků vládního sektoru souvisel kromě emise dluhopisů vlády v zahraničí s čistým čerpáním úvěrů od Evropské investiční banky (EIB) na rozvoj infrastruktury. Zahraniční zadluženost vládního sektoru tak tvoří 21 procent celkové zadluženosti.