Česku hrozí další miliardová arbitráž

Liberec - České republice hrozí další mezinárodní arbitráž. Německá společnost ECE Projektmanagement zvažuje podání žaloby na stát o téměř jednu miliardu korun kvůli plánované výstavbě obchodního centra v Liberci. Ministerstvo pro místní rozvoj postupovalo podle zástupců ECE v průběhu stavebního řízení nezákonně.

Německé společnosti, která chce v Liberci investovat bezmála tři miliardy korun do stavby nákupního centra Galerie Liberec, se nelíbí rozhodnutí ministerstva, které vrátilo předchozí vyjádření libereckého magistrátu a krajského úřadu a uznalo konkurenční firmu Multi Development jako účastníka stavebního řízení.

Nizozemská firma Multi Development, která v Liberci staví konkurenční obchodní centrum, získala stavební povolení jako první. Po pár měsících se však objevil konkurenční projekt společnosti ECE, který firma Multi napadla u libereckého magistrátu s tím, že ji znevýhodňuje. Neuspěla však ani po odvolání u krajského úřadu. Jako účastníka řízení společnost Multi uznalo až ministerstvo pro místní rozvoj, které letos v srpnu zrušilo uzemní rozhodnutí liberecké radnice, jímž byla stavba nákupního centra Galerie Liberec povolena.

Čeká se na rozhodnutí ministerstva 

ECE podala proti verdiktu ministerstva rozklad. „V případě, že ministr Čunek nezruší opětovné nezákonné rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj, je developerská skupina ECE připravena požadovat zpět po ČR škody ve výši téměř jedné miliardy korun," řekl dnes novinářům jednatel společnosti ECE Projektmanagement Praha.

Firmě, která už v Liberci začala stavět, nyní údajně každým dnem vznikají škody. Vedení ECE se obává, že kvůli úředním průtahům navíc přijde o některé nájemníky, kteří chtějí mít v jejím libereckém obchodním centru obchod.

Ilustrační foto
Ilustrační foto