Hospodářská komora bude prosazovat uvádění energetické náročnosti budov

Praha - Hospodářská komora chce, aby developeři u nově postavených budov uváděli vedle ceny za metr čtvereční také energetickou náročnost takové plochy. Lidem by to podle komory mělo pomoci v rozhodování, která stavba je energeticky náročná a jaké budou náklady při jejím užívání. Řekl to dnes člen představenstva komory František Holec.

Podle prezidenta podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše by opatření vedoucí k povinnému uvádění provozních nákladů bylo těžko realizovatelné. „Při neustále se měnících cenách vstupů není žádný developer schopný definovat provozní náklady,“ řekl Matyáš. Holec však argumentuje tím, že údaje o energetické náročnosti jsou stejným způsobem běžně uváděny ve Spojených státech nebo Francii.

Od ledna bude povinný průkaz energetické náročnosti

Prozatím má k lepší informovanosti o tom, jak je budova energeticky nákladná, přispět průkaz energetické náročnosti budovy. Průkaz bude od ledna příštího roku povinnou součástí projektové dokumentace při získání stavebního povolení u všech nových staveb i při větších rekonstrukcích staveb stávajících.

Podle toho, jak je stavba postavena a šetří náklady na provoz, dostane označení A až G. Písmeno G přitom představuje mimořádnou energetickou náročnost na provoz.