BNP Paribas pomůže belgické a lucemburské divizi Fortisu

Paříž - Francouzská banka BNP Paribas se v neděli dohodla se zástupci vlád Belgie a Lucemburska o převzetí 75 procent finančního ústavu Fortis, jehož kolapsu nedávno zabránily svým převzetím belgická, lucemburská a nizozemská vláda. Co do objemu vkladů se tak BNP Paribas stává největší evropskou bankou. Belgický premiér Yves Leterme řekl, že se žádný z klientů Fortisu nemusí bát problémů.

Belgicko-nizozemskému bankovnímu a pojišťovacímu ústavu Fortis hrozila platební neschopnost, takže se 29. září vlády země Beneluxu dohodly pomoci bance 11,2 miliardy eur (273,4 miliardy Kč). Každá ze zemí získala ve své národní divizi podíl 49 procent. Nizozemská vláda pak začátkem října převzala kontrolu nad aktivitami Fortisu v Nizozemsku za 16,8 miliardy eur (416 miliard Kč).

Podle nedělní dohody koupí belgická vláda za 4,7 miliardy eur (116 miliard korun) zbytek belgické divize Fortisu a 75 procent celého svého podílu pak prodá BNP Paribas za 8,25 miliardy eur (204 miliard korun). Získá za to 11,7 procenta akcií v BNP. Belgie se tak stane prvním akcionářem největší francouzské banky BNP Paribas, sdělil šéf banky Michel Pébereau.

Leterme řekl, že tím belgická vláda bude moci zabránit případnému propouštění ve Fortisu, jelikož v Belgii nyní banka zaměstnává na 25 tisíc lidí. Lucembursko bude mít po operaci v BNP Paribas míň než dvouprocentní podíl.

BNP za pět miliard eur (124 miliard korun) přebírá také pojišťovací aktivity Fortisu. Operace zhodnocuje aktivity Fortisu v Belgii, Lucembursku a čtyřech dalších evropských zemích (Turecku, Polsku, Německu a Francii) v hodnotě mezi 15 a 16 miliardami eur (372 a 396 miliardami korun). Mluvčí banky řekl, že BNP Paribas však nemusí k operaci, alespoň v bankovním sektoru, použít hotovost.