Ředitel MMF vyzývá k reformě světového finančního systému, včetně své instituce

Paříž - Výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn dnes opět vyzval evropské země, aby se proti globální finanční krizi postavily společně a neuchylovaly se k jednostranným zásahům. Hlavy evropských států mezitím začaly připravovat společné prohlášení na podporu finančních trhů a nejvyšší finanční činitelé USA slíbili, že budou s vládami po celém světě spolupracovat na obnovení stability na trzích. Kahn však vyzývá k systémovějšímu řešení v podobě reformy celého finančního systému včetně instituce, kterou řídí.

„Evropa musí připravit kolektivní linii obrany,“ řekl výkonný ředitel MMF v projevu v Paříži a varoval před tím, aby jednotlivé země EU jednaly samostatně. „V sázce je stabilita světové ekonomiky,“ dodal Strauss-Kahn. Podle něj krize nepoškodí jen vyspělé země, ale i rozvojový svět, protože mu omezí příliv kapitálu, který pohání ekonomický růst.

Strauss-Kahn přivítal sobotní slib lídrů čtyř největších ekonomik Evropské unie udělat vše pro odvrácení finančního chaosu, který po USA nyní zasahuje Evropu. Hlavy evropských států nyní připravují společné prohlášení k finanční krizi. „Všichni evropští lídři prohlašují, že každý z nich učiní všechna nutná opatření k zajištění stability finančního systému,“ řekl dnes italský premiér Silvio Berlusconi.

Světoví státníci nesmějí usnout na vavřínech

Po odeznění současné krize nesmí světoví vůdci usnout na vavřínech, ale budou se muset dohodnout na reformě mezinárodního finančního systému tak, aby byl schopen předcházet podobným krizím, řekl šéf MMF. Mezinárodní instituce jako právě i MMF se podle Strausse-Kahna ve své činnosti často překrývají a jsou příliš komplikované, proto je zapotřebí celý systém zjednodušit a zefektivnit.

Pracovní skupina pro finanční trhy, která je od krachu na burze z roku 1987 nejvyšším poradním orgánem amerického prezidenta ohledně finančních trhů, dnes slíbila, že bude spolupracovat s orgány ostatních zemí světa na obnovení důvěry a stability na trzích. Skupina, která zahrnuje i ministra financí a šéfa centrální banky, hodlá rychle uvést do praxe stabilizační plán, na který vláda dostala minulý týden od Kongresu k dispozici 700 miliard dolarů (12,6 bilionu Kč).

Organizaci světových finančních institucí dnes kritizoval i ředitel Světové banky Robert Zoellick. Za zenitem je podle něj zejména skupina G7, která již podle něj není efektivní a funkční a měla by být nahrazena orgánem, který bude zahrnovat velké rozvojové ekonomiky jako Čínu, Indii a Brazílii.