Co včera navrhla eurozóna, dnes potvrdí Ecofin

Lucemburk - Evropskou unii dnes čeká klíčové hlasování o pravidlech, jimiž se mají členské státy řídit při boji s finanční krizí. V Lucemburku se jimi budou zabývat ministři financí EU, kterým je již v pondělí "předjednali" šéfové státních pokladen eurozóny. Původně se spekulovalo o nějakém společném záchranném balíčku podobném takzvanému bailout planu ve Spojených státech, ministři eurozóny ale spíše sází na individuální přístup v jednotlivých zemích.

Řada evropských států volala po celoevropském řešení krize, ale v současnosti je nejblíže realizaci návrh Nizozemska, který počítá s tím, že základní odpověď na případné problémy je zcela v kompetenci členských států a teprve další kroky má prodiskutovat celá unie.

Vedle tohoto bodu by ministři opět mohli vyslat signály, které mají uklidnit finanční trhy, podobně jako tomu učinili jejich kolegové z eurozóny v pondělí. Ti se shodli na tom, že nenechají padnout žádnou „systémově důležitou“ finanční instituci.

K tomu dal záruku i šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet Prohlásil, že centrální banka je připravena poskytnout finančním trhům veškerý kapitál, který budou potřebovat a jak dlouho jej budou potřebovat.

„Formální jednání začala s dvouhodinovým zpožděním kvůli průtahu při neformální snídani, i to svědčí o tom, jak jsou jednání napjatá“ odpozorovala zpravodajka ČT v Lucemburku Eva Hrnčířová. „Ministři si nicméně uvědomují nutnost společného jednání, neboť finanční trhy v Evropě jsou silně propojené,“ dodala.

Ministři uvažují o zvýšení garancí na bankovní vklady

Irský ministr financí Brian Lenihan dnes také novinářům prozradil, že Ecofin bude mít na stole návrh na zvýšení garancí bankovních vkladů na pětinásobek. Bát by se tak nemuseli klienti, kteří mají v evropských bankách uloženo do 100 tisíc eur.