Pražská burza se dnes k růstu nevrátila

Praha - Evropské trhy včetně pražské burzy pokračují v pondělních výprodejích. Na náladě se podepsal výprodej na Wall Street, kde hlavní Dow Jonesův index v jednu chvíli ztrácel zhruba 800 bodů a po čtyřech letech se dostal pod 10 tisíc bodů. Ještě hůře se dařilo ruské burze, ta z obav o sílu přerušila obchodování. Tuzemský trh dopoledne spadl až k hodnotám, kde byl naposledy na přelomu let 2003 až 2004. Postupně se nálada začala obracet k lepšímu a hlavní akciový index PX tak uzavřel s poklesem o 1,66 procenta. Letos už pražská burza ztratila víc než 40 procent.

Ani den po vůbec nejsilnějším propadu od spuštění burzy v roce 1993 se pražskému akciovému trhu nepodařilo dostat do černých čísel. Vůbec nejhůř si dnes vedly akcie pojišťovny Vienna Insurance Group, které klesly o silných 10,6 procenta. Cenné papíry textilní firmy Pegas Nonwovens ztratily 9,66 procenta. Generální ředitel Pegasu Miloš Bogdan z osobních důvodů rezignoval. Firma však odmítla, že by odchod Bogdana souvisel se situací na burzách.

Rozdílně si vedly banky. Zatímco akcie skupiny Erste po oznámení snížení odhadu letošní ziskovosti spadly o 7,04 procenta, tak akcie Komerční banky naopak zpevnily o 2,1 procenta. Komerční banka zopakovala, že na její hospodaření současná situace vliv nemá.

Klesal celý region 

Z okolních burz si vedly nejhůře vídeňská, která propadla o více než čtyři procenta, a budapešťská se ztrátou nad tři procenta. Polské akcie poklesly o zhruba 1,4 procenta. V západní Evropě se nálada investorů zlepšila a akcie například na německé nebo francouzské burze rostly. Americké akcie zahájily obchodování smíšeně.