Rekonstrukce koupelny v paneláku krok za krokem

Praha - Čtvrtina obyvatel České republiky bydlí v panelovém bytě. To je sám o sobě zajímavý sociologický fakt, který by si jistě zasloužil dlouhodobé podrobné studium, ale po praktické stránce to znamená, že několik miliónů lidí řeší, jak se do betonové krabice nejen vejde, ale i jak to zařídit, aby se v ní bydlelo pohodlně. Jednou možností, jak se zbavit alespoň částečně zapšklého socialistického pojetí bydlení, je vnitřní rekonstrukce popelky tehdejšího stavebnictví, koupelny.

Projekt

Víte-li jak by vaše nová koupelna měla přibližně vypadat, je nutné si od autorizované osoby nechat zpracovat projekt. Projekt vám de facto může zpracovat kdokoli, tedy vyřádit se na něm můžete i vy sami, ale důležité je razítko pod ním. To musí dát právě a jen autorizovaná osoba. Najdete ji na internetu nebo vám ji doporučí přímo stavební firma specializovaná právě na rekonstrukce panelových bytů.

Stavební povolení, ohlášení, nebo jen tak?

Podle nového stavebního zákona, nepotřebujete na vnitřní úpravy bytu stavební povolení a dokonce ani stavební ohlášení, pokud nezasáhnete do nosných konstrukcí stavby či nezměníte užívání a nenarušíte například požární bezpečnost. V praxi se ale raději řiďte zdravým rozumem, který doporučuje nechat si od místně příslušného stavebního úřadu váš úmysl posvětit. Protože co úředník, to jiný názor.

Rekonstrukce družstevního bytu

Projekt, nebo alespoň návrh řešení, jste si zajistili, ale vyhráno nemáte. Bydlíte-li totiž v družstevním domě, musí vám stavební činnost posvětit družstvo, tedy majitel. Protože u družstevních bytů nejste majitelem vy, ale celé družstvo, někdy stačí souhlas představenstva, jindy se k tomu musí vyjádřit členská schůze, to ale záleží na stanovách družstva.

Majitel domu vám může dát podmínky, za jakých bude stavba prováděna. Může například zakázat stavební činnost o sobotách a nedělích, nebo určit od kolika do kolika se může stavět. S tím souvisí i jistá dávka ohleduplnosti k vašim sousedům, které je lepší upozornit písemně, co se bude v jejich sousedství dít.

Byt v osobním vlastnictví

Pokud jste majitelem bytu a dům je v majetku společenství vlastníků, máte situaci jednodušší. Pokud nebudete zasahovat do nosných konstrukcí a dalšího společného vlastnictví (například vyměňovat stoupačky), nemusíte o souhlas v domě žádat nikoho, a to ani v případě, že budete v bytě například pokládat dřevěnou podlahu na stávající betonový povrch. Ze slušnosti je ale vhodné ostatní sousedy na stavební činnost upozornit, alespoň oznámením na nástěnce.

Úpravy nájemního bytu

Asi nejméně radostný průběh přestavby jádra čeká nájemníka v bytě s jiným vlastníkem domu. A je téměř jedno, je-li majitelem město nebo například anglický gentleman, kterého jste nikdy neviděli. Majitele většinou zastupuje správcovská firma, na kterou byste se měli obrátit, a ta vám oznámí, za jakých podmínek se úpravy mohou provádět.  

Můžete se ovšem setkat i se zákazem rekonstrukci na vlastní náklady provádět. Ovšem pokud je vaše koupelna v takovém stavu, že hrozí škody nejen vám, ale i sousedům, měl by majitel buď rekonstrukci nechat provést sám na vlastní náklady, nebo vám vyjít ve vaší snaze přestavět ji vstříc. Ale vždy to musí být věcí dohody, určitě písemné.

Udělat sám nebo najmout firmu?

Většina z nás raději svůj čas věnuje rodině nebo vydělávání peněz a na vyhlášené české kutilství nám nezbývá čas. Ono je to také upřímně jednodušší, vše zadat specializované firmě a jen vybírat materiály a kontrolovat. Ani finančně byste si totiž s vlastní prací moc nepomohli. Firmy mají většinou nižší ceny materiálu, než jsou nabízeny v supermarketech pro kutily. Navíc znají cenu i svého času, a tak chtějí práci odevzdávat co nejdříve, jak jim technologie prací dovolí.

Pokud si firmu vyberete (nejlépe podle doporučení, ne jen podle ceny), připravte smlouvu, specifikujte konkrétní materiály, způsob práce a hlavně termíny. Jejich nedodržení by mělo být postihováno. Nezapomeňte se také dohodnout tom, kdo zajistí případné odborné revize přívodů elektriky a plynu.

Kolik běžná rekonstrukce koupelny stojí?

Náklady na vybourání koupelny a její novou výstavbu začínají zhruba na osmdesáti tisících korun. Průměr takovéto stavby se dnes v české kotlině pohybuje kolem sto patnácti tisíc korun. Ale ceny stavebních prací rostou, takže co platilo na jaře, nemusí být v zimě již pravda. Proto je lepší s rekonstrukcí začít co nejdříve.

Úřední razítko
Úřední razítko
Více fotek
  • Úřední razítko autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/368/36745.jpg
  • Ručníky zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/441/44049.jpg