Finanční krize v Česku nejvíce zasáhne automobilky, developery a hoteliéry

Praha - Finanční krize a její dopady na světové hospodářství v Česku nejvíce poznamenají automobilky a jejich dodavatele. Kvůli menšímu zájmu o pořízení bydlení, klesne výstavba nových bytů a poptávka po službách realitek. Do země přijede kvůli nedostatku financí také méně turistů, což zeštíhlí příjmy cestovních agentur. I přesto odborníci uklidňují: recese v Česku nehrozí. V zemi je stále dostatek odvětví, která se krize bát nemusejí, jedním z nich je například zemědělství.

Kvůli problémům s odbytem na západě již omezují produkci automobilky, například ve Škodě Auto se kvůli tomu v posledním říjnovém týdnu zastaví výroba. Když mají problémy automobilky, nemají komu dodávat výrobci dílů na auta, kterých je v Česku také požehnaně a spolu s výrobci vozů tvoří páteř českého průmyslu. Například výrobce gumového těsnění pro automobily Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce na Náchodsku již začal kvůli poklesu prodejů aut propouštět.

Krizi pocítí ale také developeři, které potrápí nižší poptávka po bytech spojená s horší dostupností úvěrů. Tuzemský trh proto podle Antonína Šmejkala ze společnosti Mexx Reality opustí část developerských firem, které mají nedostatek vlastních zdrojů a spoléhají výhradně na dluhové financování.

Ránu dostane i hotelnictví. Podle prezidenta Asociace hotelů Pavla Hlinky přijede do Česka nejen méně turistů, menší zájem bude i o pořádání kongresů a firemních akcí.

Finančníci se krize nebojí, hrůzu jim nahání panika

I když čeští finančníci upínají oči k dění v zahraničí, reálné přímé nebezpečí pro klienty českých finančních subjektů zatím nevidí. Ohrožení by ale mohla znamenat panika, vyvolaná děním v zahraničí, která ale v Česku nemá opodstatnění, tvrdí výkonný ředitel Asociace pro kapitálový trh ČR Martin Hanzlík.

Klienty českých bank by ale mělo částečně uklidnit dnešní prohlášení ministra financí Miroslava Kalouska, který chce ve vládě prosadit zvýšení garancí bankovních vkladů ze současných 25 tisíc eur na 50 tisíc. Krýt by se podle něj navíc měly vklady v plné výši.

ČR si ve srovnání s jinými vede dobře

„Makroekonomicky je země zdravější než mnoho konkurentů na rozvíjejících se trzích,“ tvrdí o aktuální situaci České republiky hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. O dobré kondici českého hospodářství svědčí i to, že na rozdíl od řady jiných měn česká koruna dnes posilovala. Z ranních hodnot kolem 24,80 CZK/EUR se posunula až na 24,45 koruny za euro. I když se kvůli otevřenosti české ekonomiky problémy nakonec projeví také velmi intenzivně, do recese by podle odborníků země upadnout neměla.