Fed zřejmě sníží úrokové sazby

Washington - Guvernér americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke dnes naznačil, že jeho ústav zvažuje snížení klíčových úrokových sazeb. Vedou ho k tomu horší vyhlídky ekonomiky Spojených států, o kterých svědčí poslední statistické údaje, a tíživá situace finančního sektoru. Zároveň se mírně zlepšily predikce inflačního vývoje.

„Ve světle tohoto vývoje bude muset Fed zvážit, zda současné nastavení jeho politiky zůstává přiměřené,“ zmínil Bernanke v projevu o stavu ekonomiky a finančních trhů pro Národní sdružení podnikových ekonomů (NABE). Bernanke i další vrcholoví představitelé Fedu přitom ještě před nedávnem tvrdili, že by nižší sazby ekonomickou aktivitu nepovzbudily.

Americkou ekonomiku čeká podle Bernankeho ve zbytku letošního a začátkem příštího roku utlumený růst. Chaos na finančních trzích by navíc mohl období slabého růstu prodloužit. „Pokračující úsilí o stabilizaci finančních trhů je nevyhnutelné,“ prohlásil. Fed podle něj bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, aby povzbudil finanční trh a zvýšil jeho likviditu.

Ke snížení úrokových sazeb v USA by mohlo podle odborníků dojít velmi brzy. „Fed respektuje vážnost této nebývalé krize. Bude postupovat podle potřeby, aby co nejrychleji uvolnil úvěrový trh. To by mohlo zahrnovat mimořádné snížení sazeb nebo ještě lépe koordinované snížení sazeb s dalšími centrálními bankami. Mohlo by se to stát tento nebo příští týden,“komentoval vyjádření šéfa Fedu analytik Christian Menegatti ze společnosti RGE Monitor.com.