Vláda sjednotí dohled nad finančním trhem, záruky za vklady bude řešit za týden

Praha - Vláda na svém dnešním zasedání schválila věcný záměr zákona o dohledu nad finančním trhem. Materiál podle místopředsedy vlády Jiřího Čunka není reakcí na situaci na finančních trzích. Návrh ministra financí Miroslava Kalouska na zvýšení záruk za bankovní vklady na 50.000 eur (nyní zhruba 1,25 milionu Kč) a do plné výše těchto vkladů přijde na pořad jednání příští týden.

Kalouskův návrh by měl odstraňovat takzvanou spoluúčast. V současnosti vláda garantuje 90 procent výše vkladu, maximálně však do 25.000 eur. Nově by měla tato spoluúčast odpadnout a vláda by měla garantovat plnou výši vkladu do 50.000 eur. „Toto je reakce kabinetu na současnou ekonomickou situaci, kdy jsme reagovali na postup vlád, které jsou členy EU. Jsme ale nadále přesvědčeni, že občané nemají žádný důvod vklady vybírat nebo převést do jiných bank,“ uvedl Čunek na vládní tiskové konferenci.

Úprava dohledu nad finančním trhem není reakcí na současnou situaci

Dohled nad celým finančním trhem vykonává od roku 2006 Česká národní banka, ale postupuje při tom podle právní úpravy, která se v jednotlivých sektorech liší. Ministerstvo financí proto navrhuje právní úpravu v této oblasti sjednotit.

„Tento materiál není žádnou reakcí na současnou situaci na finančních trzích. Je předkládán v souladu s plány legislativních prací vlády pro tento rok,“ uvedl Čunek na tiskové konferenci vlády.

Dohled nad finančním trhem je v současnosti obsažen v řadě právních předpisů, které upravují regulaci finančního trhu. Jde zejména o zákon o ČNB, zákon o dohledu v oblasti kapitálového trhu a o zákony upravující jednotlivé oblasti finančního trhu, jako je například bankovnictví, pojišťovnictví, kolektivní investování a obchodování s cennými papíry. Sjednocení právních úprav má podle ministerstva přispět k větší transparentnosti dohledu ze strany České národní banky a také k celkovému zpřehlednění právního řádu.