Ekonomika ČR letos zpomalí, hůř se bude vyvíjet i svět

Washington - Hospodářský růst Česka letos klesne na 4 procenta z loňských 6,6 procenta. Ve své nejaktuálnější prognóze to tvrdí Mezinárodní měnový fond. Ochabovat ale bude také růst světové ekonomiky. Z loňských 5 procent přibrzdí na 3 procenta. Zpomalení bude podle fondu přímým důsledkem otřesů finančního sektoru.

Stejně jako Českou republiku čeká ochabnutí ekonomické expanze i sousední Slovensko. Z loňských 10,4 procenta zpomalí na 7,4 procenta. Hospodářský rozmach, který ve střední Evropě trval řadu let, v České republice od roku 1997, tak nyní ukončí hospodářská krize.

„I když banky, které v regionu působí, jsou vůči rizikové části amerického hypotečního trhu přímo vystaveny jen velmi málo nebo vůbec, jejich zahraniční majitele ovlivňuje šířící se krize v západní Evropě,“ vysvětlil své stanovisko Mezinárodní měnový fond.

Světová ekonomika vstupuje do období výrazného poklesu

Světové hospodářství nyní čelí nejnebezpečnějšímu šoku finančních trhů od 30. let, zopakoval ve své zprávě fond. Ze vzniku krize viní laxní ekonomické a regulatorní politiky, které dovolily hospodářství překročit všechny limity růstu.

Nyní musí světová ekonomika zaplatit za nezodpovědné chování vlád a bankéřů svou daň. Světový hospodářský růst zpomalí na tři procenta, což je nejnižší úroveň od roku 2002, kdy ekonomiku zpomalily teroristické útoky na USA z předchozího roku a začátek boje s terorismem. USA i Evropa budou balancovat na pokraji recese a k oživení bude docházet jen velmi pomalu.

Rozvojové země zasáhne krize nejméně

Hospodářství zemí Afriky a Asie, které v posledních letech zažívaly svižnou expanzi, postihne finanční krize nejméně. Prognóza jejich letošního růstu zůstává nezměněna na 6,9 procenta, příští rok mírně přibrzdí na 6,1 procenta. Rekordmanem zůstane i nadále Čína, která si i v roce 2009 udrží 9,3procentní tempo.

Dnes zveřejněná prognóza Mezinárodního měnového fondu je nejhorší za poslední roky. Finanční krize totiž ještě není u konce a ruku v ruce s ní jde také pokles důvěry.

Planeta Země
Planeta Země