Evropské burzy včetně pražské dnes zahájily růstem

Praha - Na světových burzách dnes panuje klidnější nálada než v minulých dnech. Asijské trhy rostly ještě mírně, růst burz v Evropě a v Rusku byl dopoledne výrazný. Hlavní index pražské burzy během dopoledne zaznamenal i dvouprocentní růst, později ale ustoupil až k téměř nulovému zisku.

Burzy v Tokiu a Šanghaji neudržely přechodná zpevnění a nakonec poklesly o půl, resp. 0,84 procenta. Naopak akcie čínských firem v Hongkongu zpevnily o 3,9 procenta.

Evropské akcie zahájily dnešní obchodování růstem, a to především díky opatření vlád a centrálních bank na podporu finančního sektoru. Panevropský index FTSEurofirst 300 dopoledne vzrostl o 2,5 procenta. Ve středu přitom propadl o 6,3 procenta na téměř pětileté závěrečné minimum 940,78 bodu.

Ruské akcie dnes zahájily obchodování silným růstem, který si podle pravidel vyžádal technickou přestávku. Hlavní index burzy MICEX vzrostl asi o deset procent, než burza obchody na hodinu přerušila. Jakmile se začalo obchodovat znovu, index vykazoval nárůst už o 15,75 procenta a burza se rozhodla obchodování přerušit do pondělí.

Silným růstem zahájila obchodování i pražská burza, tempo růstu se ale před obědem začalo snižovat. Hlavní index PX měl ve 12:45 zisk 0,29 procenta na 1045,6 bodu, v předchozích hodinách už ale převyšoval dvě procenta. Po sérii propadů vyvolaných globální finanční krizí burza ve středu klesla nejníže od konce roku 2004.