Virtuální světy Microsoftu a Sony na sebe narazí ještě letos

Tokio - Softwaroví giganti Sony a Microsoft se denně utkávají v reálném světě businessu, nyní se střetnou ve virtuálním světě. Oba podniky dnes totiž na tokijském veletrhu her nezávisle na sobě oznámily, že virtuální světy pro své herní konzole spustí ještě letos.

Sony odložila spuštění svého světa Home pro konzoli PlayStation 3 již dvakrát. Nyní bez bližší specifikace oznámila, že Home spustí do konce roku. Microsoft spustí svůj New Xbox Experience, který bude fungovat na Xboxu 360, pro celý svět 19. listopadu.

Virtuální svět představuje autonomní herní komunitu, ve které se v grafickém prostředí potkávají hráči zastoupeni svými alteregy, tzv. avatary. Interaktivní grafika umožňuje hru v reálném čase a v prostoru, který napodobuje běžný svět. Z virtuálních světů proslul například Second Life, který se hraje na osobních počítačích a přilákal již miliony lidí.

Uživatel ve hře ovládá avatara, který ho zastupuje, a jeho prostřednictvím navazuje vztahy i podniká. Lídr v internetovém vyhledávání Google spustil podobný trojrozměrný prostor Lively a své komunity v osobních počítačích vytvořilo i několik japonských společností.