Topolánek zemědělcům slíbil další miliardu, ti přesto blokády neodvolali

Praha - Premiér Mirek Topolánek dnes našel společnou řeč s podrážděnými zemědělci. Po jednání se zástupci Asociace soukromého zemědělství, Agrární komory ČR a Společnosti mladých agrárníků oznámil, že vláda vyčlení miliardu z pozemkového fondu a další prostředky z rezervního fondu ministerstva zemědělství. Topolánek se spolu s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem a náměstkem ministra financí Eduardem Janotou snažil především odvrátit blokády silnic, které zemědělci ohlásili na pondělí.

Na pondělí 13. října plánovali zemědělci vyjet na dvě hodiny na silnice po celé České republice se zemědělskou technikou a pomalou jízdou bránit v provozu. Chtěli tak protestovat proti přímým platbám, které mají být příští rok v rámci snižování rozpočtového deficitu nižší o 2,8 miliardy korun. „Dopady rozpočtu konkrétně znamenají, že bychom měli 78 procent přímých plateb na možnost, která je 90 procent, kterou budou mít naši konkurenti,“ zdůvodňoval rozčarování prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Nynější dohoda by výpadky plateb měla zcela nahradit. „Našli jsme řešení, které neznamená zvýšení výdajů v příštím roce, ale přesun v rámci připraveného rozpočtu a přesun prostředků z letošního roku na rok příští. A v konečném důsledku to bude znamenat téměř stoprocentní naplnění toho, co na přímé platby z národních zdrojů má jít,“ uvedl Topolánek.

Podle Veleby však jednání přišla příliš pozdě, a proto bude těžké na poslední chvíli protestní blokády odvolat. Premiér Topolánek ale oponoval, že v době mobilních telefonů by odvolání akce neměl být problém. Vedení Agrární komory ČR tedy ještě dnes odpoledne zasedne znovu k jednání.

Velebovi se však také nelíbí, že polovinu z přílivu peněz slíbených premiérem, která má být přesunuta z rozpočtu Pozemkového fondu, musí ještě schválit parlament. „Jakou hodnotu má slib, který je závislý na všech poslancích?“ dodal šéf Agrární komory.

S protestem ovšem nesouhlasí všechny zemědělské organizace. Například Asociace soukromého zemědělství formu protestních akcí odmítá.