Pražská burza dnes ztratila téměř 15 procent, nejvíce ve své historii

Praha - Burza cenných papírů Praha dnes zažila černý pátek. Investoři, zděšení z poklesů na burzách v Americe a Asii, se překotně zbavovali všech titulů. Dnešní obchodování zahájila desetiprocentním propadem, několik titulů oslabovalo o více než pětinu své hodnoty. Hlavní index trhu PX nakonec za dnešek ztrátil hrozivých 14,94 procenta. Prolomil dokonce hranici 900 bodů a objevil se na úrovni svého čtyřletého minima ve výši 888,5 bodů. Od počátku roku index klesl už o 51 procent.

Akcie developerské firmy ECM zatím odepsaly přes 8 procent. Akcie dalšího developera Orco ztratily přes 22 procent, stejně jako akcie banky Erste, majitelky České spořitelny. S akciemi AAA Auto burza kvůli více než pětinovému propadu ceny pozastavila na čtvrt hodiny obchodování.

Pražská burza v poklesu následuje své světové kolegyně. Akcie na burzách v západní Evropě také zahájily obchodování prudkým propadem, panevropský index FTSEurofirst 300 dnes ztrácel zhruba osm procent a pohyboval se kolem 847 bodů.

Vídeňská burza dokonce dopoledne na téměř dvě hodiny zcela přerušila obchodování. V důsledku toho pozastavila pražská burza obchodování s tituly primárně obchodovanými ve Vídni, tedy s akciemi Erste Bank a Vienna Insurance Group.

Evropským burzám podle bývalého viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera škodí především fakt, že se státy EU namísto společného řešení uchýlili k nekoordinovanému vyhlašování garancí na bankovní vklady. Pražská burza má přitom o to horší výsledky, že se na ní obchodují především tituly z problémových sektorů, tedy bankovní a developerské subjekty.

Evropské burzy kopírují vývoj na amerických akciových trzích a futures na další obchodování. Akcie na Walll Street ve čtvrtek klesly nejníže za pět let, index Dow Jones ztratil za jediný den přes sedm procent a propadl se až pod 9 000 bodů. Akcie na burze v Tokiu mezitím prudce klesly a zaznamenaly nejhlubší pád od krachu na burzách v roce 1987. Za vším jsou podle makléřů obavy z finanční krize, která může přerůst v globální recesi.

DJ EUROSTOXX (10. 10. 2008)
DJ EUROSTOXX (10. 10. 2008)