Austrálie a Nový Zéland se zaručily za všechny domácí bankovní vklady

Canberra/Willington - Za veškeré domácí bankovní vklady se dnes zaručily Austrálie a Nový Zéland, a to i přesto, že jsou podle představitelů obou zemí zdejší bankovní instituce ve výborném stavu a krize je neohrožuje. Podle agentury Reuters se teď ještě zvýší tlak na ostatní země, které ještě k tomuto kroku nepřistoupily.

I když Austrálie a Nový Zéland tvrdí, že mají stabilní bankovní systém, který finanční krizi přestojí bez větších ztrát, oznámily dnes obě země, že hodlají v následujících letech ručit za domácí bankovní vklady.

Podle australského premiéra Kevina Rudda to bude v Austrálii po dobu tří let, přičemž se vláda zaručí za vklady v hodnotě 600 až 700 miliard australských dolarů (7,3 až 8,5 bilionu Kč).

Podle Rudda tak Austrálie zareagovala na kroky dalších zemí, například Británie, Německa a Irska, které rozšiřují záruky na vklady a pracují na státní podpoře bankovního systému. „Nechci, aby byly prvotřídní australské banky diskriminovány, protože některé zahraniční banky jsou podporovány zárukami zahraničních vlád,“ řekl Rudd a upozornil, že australské bankovní instituce jsou i přes světovou krizi v prvotřídním stavu.

Krátce po Austrálii ohlásila poskytnutí záruk na vklady rovněž novozélandská premiérka Helen Clarková. "Naše vláda se rozhodla zavést plán garancí vkladů, který poskytne novozélandským vkladatelům více důvěry," řekla Clarková.