Francouzi dají bankám 360 miliard eur a doufají, že ty je nebudou potřebovat

Paříž - Francie poskytne bankovní záruky ve výši 320 miliard eur. Na koupení podílů ve "špatných" bankách pak připravili 40 miliard. Takový je konkrétní závěr víkendové schůzky zemí velkých ekonomik G7 pro zemi galského kohouta. Prezident Francie Nicolas Sarkozy na tiskové konferenci v Elysejském paláci mimo jiné oznámil, že nenechá padnout jedinou banku. Na přímou otázku, zda stát podpoří Société Générale, francouzský prezident odpověděl: "Jsme připraveni poskytnout kapitál všem bankám, které o to požádají. Takže se to týká i Société Générale." Tato banka vlastní tuzemskou Komerční banku.


„Bankovní finanční krize, která začala v létě, se v posledních týdnech výrazně zhoršila, jde o krizi důvěry, která by mohla vést k paralýze celé ekonomiky. V současné době mají dostatečné prostředky jen státy a centrální banky. Musíme převzít svou odpovědnost, krize už se sama nevyřeší,“ představil půdu, na které se francouzská vláda rozhodovala, prezident a hlava předsedající země Evropské unie Nicolas Sarkozy.

Prezident upozornil, že je důležité řešit krizi společně, Francie jako předsednická země Evropské unie nejprve dala dohromady čtyři největší ekonomiky, poté celou eurozónu, nebo skupinu G7. Včera došlo k vytvoření společného plánu.

„Principem je nutnost deblokace mezibankovních půjček, moji kolegové budou jednat stejně,“ je si jistý Sarkozy a přibližně ve stejnou dobu skutečně s oznámeními přispěchaly třeba Německo nebo Velká Británie. Stát poskytne záruky na půjčky do konce roku 2009, jejich platnost bude 5 let. „Jde o peníze každého Francouze, proto musíme dávat zvláštní pozor. Nutná tedy bude dohoda o povinnostech bank požadujících státní záruky. Současné způsoby odměňování manažerů, které je nutí k riskantnímu chování, musí skončit,“ varoval Sarkozy. „Celkový objem půjček bude 320 miliard euro a doufejme, že toho nebude nikdy dosaženo,“ uklidňoval daňové poplatníky.

„Nedopustíme, aby padla francouzská banka, to ale znamená, že v takovém krizovém případě by se stát stal vlastníkem, tak jako v případě belgické banky Dexia,“ nabídl poslední bod svého plánu Sarkozy. Pro takový postup má ministr financí od prezidenta „bianco šek“ na 40 miliard eur.

„Další rozhodnutí očekávejte, co se týče například pravidel účetnictví, příští týden na další společné evropské schůzce,“ vzkázal Sarkozy. Na dalších schůzkách a summitech budou prý hlavy záchrany finančních trhů přemýšlet o „novém kapitalismu“.